A piacok már Donald Trump megválasztott elnök győzelmi beszédére, az infrastruktúra-fejlesztési ígéretére is nyomban reagáltak: az élénkítéstől gyorsabb iramú növekedést, magasabb inflációt és kamatokat várva felpörgették a részvénytőzsdéket, és emelni kezdték az államkötvényhozamokat. A jegybanki vezetők most sorra nyilatkoznak, reagálva a friss piaci mozgásokra, illetve a várható fejleményekre, Janet Yellen Fed-elnököt pedig holnap várják a kongresszus két házának közös bizottsága elé. Az eddigi megszólalások közös eleme, hogy megismétlik, amit hosszabb ideje hangoztattak: nem hárulhat minden felelősség a központi bankra, a fiskális politikának többet kellene tennie a gazdasági lendület erősítéséért, a termelékenység növeléséért. A megválasztott republikánus elnök gazdasági programja még nem kiforrott, a következő kormány összetétele sem ismert, de úgy látszik, hogy az élénkítés, az adóreform és a szabályozási könnyítés mintha elsőbbséget élvezne a nemzetközi kereskedelmi egyezmények újratárgyalásával szemben.
Erre is reagált most Robert Kaplan, a dallasi szövetségi tartalékbank elnöke, aki azt mondta, hogy a külkereskedelem hozzájárult az Egyesült Államokban a munkahelyteremtéshez. (Nem utalt rá, de Donald Trump ennek az ellenkezőjét hangoztatta.) Egyes elképzelések pozitívan, mások negatívan hathatnak a GDP-re – jegyezte meg a jegybankár egy texasi rendezvényen, hozzátéve, hogy sem ő, sem az ország sem tudja egyelőre, milyen politika kerekedik ki. A piaci várakozások egyelőre nem adnak eligazítást, mert hirtelen megváltozhatnak. A monetáris politikát azonban segíthetné a fiskális, de „intelligensen”, vagyis az államadósság felfújása nélkül.
A lazább fiskális politika magasabb kamatot kíván – jelentette ki Jeffrey Lacker, a richmondi Fed elnöke, aki szintén korainak érzi az értékelést. A választási eredmények ismeretében Stanley Fischer alelnök is úgy fogalmazott, hogy a Fed majdnem elérte foglalkoztatási és inflációs célját, ezért ideje szigorítani a monetáris feltételeket. De a fiskális politika is léphetne. Hasonlóképpen Eric Rosengen, a bostoni Fed elnöke is arra hivatkozott kedden, hogy a célok nagyjából teljesültek, és lehet kamatot emelni, hacsak nem éri negatív sokk a gazdaságot. A piac szerint jóval hetven százalék feletti a valószínűsége annak, hogy a nyíltpiaci bizottság december közepén a 0,50–0,75 százalékos sávba viszi feljebb az alapkamatot.
Közben Trump stábjából többen is azt szivárogtatták ki, hogy Steven Mnuchin, a Goldman Sachs volt partnere, a kampány pénzügyi irányítója megkaphatja a pénzügyminiszteri tárcát – ő korábban Soros Györggyel is együtt dolgozott, és lényegében azt a Wall Street-i elitet képviseli, amelytől a republikánus jelölt a kampánya során meg akarta óvni a választóit. De felmerült Wilbur Ross befektetőnek, Jeb Hensarling texasi képviselőnek és a JPMorgan Chase vezérének, Jamie Dimonnak a neve is.
Fontos fejlemény, hogy két évvel megbízatása lejárta előtt félreállt az útból az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) éléről Mary Jo White, szabad kezet adva Trumpnak, hogy a szövetségi kormányhivatal vezetésével olyasvalakit bízzon meg, aki a pénzügyi válság nyomán feszessé vált szabályozáson enyhítene. Kérdés az is, vajon kit talál Trump a Fed kormányzótanácsában üresen álló két helyre, különösen a bankfelügyeleti alelnöki posztra. A bankszabályozási ügyeket jelenleg a Clinton-kormányban korábban szolgáló Daniel Tarullo viszi, akinek a mandátuma csak 2022-ben jár le, de egy számára kedvezőtlen elnöki kinevezés nyomán akár távozna is, legalábbis a washingtoni értesülések és találgatások szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.