Válságüzemmódban marad az Európai Központi Bank (EKB) – adta értésre Mario Draghi, az EKB elnöke a pénteken zárult frankfurti európai banki konferencián elmondott beszédében. Bár az eurózóna gazdasági növekedése most több optimizmusra ad okot, mint egy éve, de a rövid távú kilátások bizonytalanok, a fellendülés még mindig erősen függ a pénzügyi környezettől, az pedig a jegybanki támogatástól. Egyelőre nem látszik, hogy az infláció fenntartható módon közeledni tudna a valamivel 2 százalék alatti EKB-célszámhoz a monetáris politika segítsége nélkül – hangsúlyozta Draghi. Szavait az elemzők úgy fordították le, hogy szó sem lehet a mennyiségi lazítási program leállításáról, a többség úgy gondolja, hogy meghosszabbítják a kötvényvásárlási programot.
Az EKB 2015 márciusban hirdette meg programját, azóta megemelték annak havi összegét (60-ról 80 milliárd euróra), kitolták minimális időtartamát (idén szeptember helyett jövő márciusig), idén júniusban pedig bevettek vállalati papírokat a lehetséges célpontok közé. A program a mai feltételek mellett összesen 1740 milliárd eurónyi vásárlást jelent; az EKB mérlegében már így is 3500 milliárd eurónyi papír van, és arra senki se számít, hogy ez a közeljövőben elkezdene zsugorodni.
A jegybank kormányzótanácsa legközelebb december 8-án ülésezik (szűk egy héttel a Federal Reserve nyíltpiaci bizottságának kamatdöntő ülése előtt), és ekkor publikálnak először 2019-re szóló prognózist. Az ülésen várhatóan ismét megküzdenek egymással a héják és a galambok: az előbbiek szószólója, Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke a konferencián azt fejtette ki, hogy az infláció átmeneti tényezők miatt maradt alacsony, és már akár jövő februárban elérheti az 1,5 százalékot.
Draghi és Weidmann között nem csak ebben van vita: az EKB elnöke figyelmeztetett, hogy nem szabad halogatni a globális banki szabályozást újraíró Basel III. lezárását, és azon már nem lehet radikálisan változtatni. Weidmann elfogadta, hogy fontos a menetrend, de ismét hangsúlyozta, hogy a megállapodásnak kiegyensúlyozottnak kell lennie. A Basel III.-ról ez év végéig meg kell állapodni – korábban a Bundesbank kilátásba helyezte, hogy nem írja alá az egyezményt, ha nem veszik figyelembe a kifogásait.
A protekcionizmus esetleges térhódítása kárt okozhat a valutaövezet egyelőre amúgy is elég törékeny gazdaságának – foglalta össze a véleményeket a Reuters –, erősítheti a globalizáció-, illetve az euróellenességet. Mindez épp akkor menne szembe az EKB erőfeszítéseivel, amikor a gazdasági összkép kezd kicsit kevésbé lehangoló lenni. Többen figyelmeztettek arra is – köztük a héják közé sorolt Yves Mersch, a jegybank igazgatóságának tagja –, hogy ha Trump beváltja ígéretét, és lazít a pénzügyi szektor szigorú szabályozásán, akkor megnyílhat az út a 2008-as válság megismétlődése előtt.
A protekcionizmus esetleges térhódítása kárt okozhat a valutaövezet egyelőre amúgy is elég törékeny gazdaságának – foglalta össze a véleményeket a Reuters –, erősítheti a globalizáció-, illetve az euróellenességet. Mindez épp akkor menne szembe az EKB erőfeszítéseivel, amikor a gazdasági összkép kezd kicsit kevésbé lehangoló lenni. Többen figyelmeztettek arra is – köztük a héják közé sorolt Yves Mersch, a jegybank igazgatóságának tagja –, hogy ha Trump beváltja ígéretét, és lazít a pénzügyi szektor szigorú szabályozásán, akkor megnyílhat az út a 2008-as válság megismétlődése előtt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.