A gyorsan növekvő keresetek és a bővülő foglalkoztatás következtében a lakossági fogyasztás lehetett a magyar gazdaság motorja a harmadik negyedévben a lapunk által megkérdezett közgazdászok szerint. Nyolc elemző mediánvéleménye alapján 2,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az április–júniusi 2,6 százalékos bővülés után. A Világgazdaság konjunktúraindexe, a Gyorsulási Irányadó (GYIA) azonban ennél kissé gyorsabb dinamikára utalt, annak alapján 2,5–2,7 százalék közötti növekedés se lenne meglepő. (A KSH november 15-én közli a harmadik negyedéves előzetes GDP-adatot.)
Felhasználási oldalról a fogyasztás bővülése mellett bizonyára továbbra is gyengén teljesítettek a beruházások, hiszen az EU-források nem segítik a bővülést az uniós költségvetési ciklusváltás miatt. A külkereskedelem alakulását vegyesen ítélik meg a szakértők: a gigantikus exporttöbblet ugyanis nem túl erős kiviteli és behozatali volumenekkel párosult a negyedévben.
„Termelési oldalról nézve az ipar minimális mértékben járulhat hozzá a növekedéshez, de a mezőgazdaság pozitív hatást gyakorolhatott, miközben az építőipar visszafogja a növekedést” – foglalta össze lapunk kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza. Az építőipar az uniós források hiányától szenved, de az év első felében látott, 20 százalékot meghaladó csökkenés azóta egy számjegyűvé válhatott. Virovácz szerint nagy kérdés a szolgáltató szektor teljesítménye, ám itt a kedvező munkaerőpiac és a jó kiskereskedelmi adatok bizalomra adnak okot. A kiskereskedelmi forgalom a júliusi 3 százalék alatti dinamikáról szeptemberben 5 százalék fölé került.
Bizonytalan, hogy az ipari termelés mennyire tud élénkülni az év végére – mondta Gárgyán Eszter. Kiemelte, hogy a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index októberre erős növekedést mutat, de szeptemberben is ezt láthattuk, mégis visszaesett az ipar abban a hónapban. Decemberben pedig műszakcsökkentés lesz az Audinál – emlékeztetett a szakértő.
Gárgyán Eszter szerint a jövő évben még nagyobb ütemben nőhet a gazdaság, főleg az EU-források gyorsított felhasználásának köszönhetően. A bérdinamika magas maradhat 2017-ben, ami a fogyasztás lendületét is fenntartja, de a létszámbővítés már korlátokba ütközik, ezért további gyorsulás nem várható. A Citi közgazdásza azzal kalkulál, hogy a fogyasztás és a beruházások növekedése miatt a külkereskedelmi többlet csökkenhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.