BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több a kis és közepes cég Magyarországon

Folyamatosan nő a magyar kkv-k száma, több embert foglalkoztatnak, és emelkedik a bevételük is, az árbevétel-arányos részesedésük mégsem nő a vállalatok között

Egyre több kis- és közepes vállalat (kkv) működik Magyarországon, és ezek árbevétele évről évre növekszik, ugyanakkor a részesedésük csökkent az elmúlt három évben a vállalati szektor által termelt értékből – derült ki a statisztikai hivatal friss kiadványából. A 2013-as 610 ezerről két év alatt 675 ezerre nőtt a kkv-k száma, miközben 34 ezermilliárd forintról a tavalyi évben 37,9 ezermilliárdra nőtt az árbevételük, ennek ellenére 43,2 százalékról 42,4-re csökkent a kkv-szektor részesedése. Egy cég átlagosan 56–57,5 millió forint árbevételt realizált, ami a vállalkozás méretkategóriájának növekedésével nagyságrendekkel emelkedik.

A hazánkban működő vállalkozások döntő része továbbra is kkv. A működő cégek száma tavaly mindegyik vállalati kategóriában nőtt az előző évhez képest, de a legjobban, mintegy 60 ezerrel a mikrovállalkozások száma gyarapodott. A szervezetszám tekintetében minden régióban a mikrovállalkozások dominálnak, országos szinten a vállalkozások több mint 94 százaléka ilyen.

A kkv-k a nemzetgazdaság összes beruházásának átlagosan mintegy 25 százalékát valósították meg, a vállalkozások összes beruházásában az elmúlt három év átlagában mintegy 35 százalékos a részarányuk. A kkv-szektor beruházásai 2014-ben még dinamikusan nőttek, amit elősegített az alacsony jegybanki alapkamatokon túlmenően a Növekedési Hitelprogram (NHP) keretében igényelhető olcsó beruházási kölcsön is. Ebben az időszakban segítettek az uniós támogatásból megvalósuló beruházások is.

A dinamikus növekedés azonban 2015-ben már nem folytatódott, a kkv-beruházások lényegében stagnáltak, de ez nem egyformán érintette a teljes szektort: a középvállalkozások például tovább tudták növelni (6,1 százalékkal) beruházásaikat ebben az évben is. Mivel a nagyvállalatok és általában a gazdasági szervezetek beruházásai tavaly kisebb ütemben, de tovább bővültek, a kkv-szektor relatív súlya a nemzetgazdasági beruházásokban – valamint a vállalkozások beruházásaiban – a vizsgált három év folyamán némileg csökkent.

A kkv-körben foglalkoztatottak aránya (tavaly 68 százalék) az összes nem pénzügyi főtevékenységű vállalkozási körhöz viszonyítva 2014-ben 0,3 százalékponttal csökkent. A kkv-k ma már 1 millió 950 ezer embert foglalkoztatnak, 130 ezerrel többet, mint 2013-ban. A vállalkozások együttesen 15,3 ezer- milliárd forint bruttó hozzáadott értéket produkáltak 2013-ban, ez a mutató 2014-ben és 2015-ben is nőtt, s elérte a 18,3 ezermilliárd forintot. Ezen belül azonban jelentős a koncentráció: a szektor teljesítményének több mint felét a vállalkozások számának kevesebb mint egy százalékát képviselő, nagyvállalati körbe tartozó szervezetek termelték meg. A kis- és középvállalkozások 2013-ban 6,8, tavaly 7,9 ezer milliárd forint bruttó hozzáadott értéket hoztak létre.

Megkeresték a valódi kkv-kat

A kkv-törvény szerint azok a szervezetek sorolhatók a kkv-k közé, amelyek összes foglalkoztatotti létszáma nem éri el a 250 főt, valamint éves nettó árbevételük 50 millió eurónál alacsonyabb forintösszeg, vagy a mérlegfőösszegük legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg. A KSH ugyanakkor fontos céljának és feladatának tekinti, hogy előállítsa a „valódi” kkv-adatokat azért, hogy a fejlesztési céloknak jobban megfelelő képet tudjon mutatni a kkv-szektor működéséről. A kkv fogalmát ezért úgy határozták meg, hogy kizárólag a kis, független/önálló szervezetek essenek ebbe a körbe.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.