BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Teljesülhet az idei GDP-cél Kínában

Az év végére feledésbe merült, milyen piaci viharokat okozott 2016 elején Kína, de a jó adatok mögött maradtak még aggasztó folyamatok.

Megnyugtató mutatóval zárja Kína az idei évet, amelynek az elején még az a félelem forgatta fel a globális piacokat, hogy igen keményen landol a világ második legnagyobb gazdasága, miután nem tudja tartani az előző 25 évben megszokott bővülési tempót. A fenyegető jelek egyike már 2015-ben az volt, hogy az ipari szektorban éves összevetésben csökkent a vállalatok profitja, idén azonban változott a helyzet, különösen a második fél évben. Novemberben három hónapja nem látott mértékben, év/év alapon 14,5 százalékkal 774,6 milliárd jüanra (111 milliárd dollár) emelkedett az iparvállalatok nyeresége, az idén augusztusi kiugrás után ez a második legerősebb adat 2014 júniusa óta – közölte tegnap a kínai statisztikai hivatal. Az év első 11 hónapjában ezzel 9,4 százalékosra erősödött a növekedés az első 10 havi 8,6 százalékról.

A látványos felívelésben szerepet játszott az alacsony bázis is – figyelmeztetett a statisztikai hivatal illetékese –, emellett nagyrészt azok az ágazatok teljesítettek jól, amelyek ki tudták használni a nyersanyagárak idei emelkedését, mint például az olajfinomítók vagy a vas- és acélművek. A termelői árak rég várt növekedését is az alapanyagok drágulása hajtotta: az évekig tartó csökkenés után szeptemberben megindult az emelkedés, és novemberben már több mint öt éve nem látott mértékben, év/év alapon 3,3 százalékkal magasabbra ment fel az index főleg a szén, az acél és általában az építőanyagok árának köszönhetően. Utóbbiak ismeretében azonban a termelői árak emelkedése nem ígérkezik tartósnak – vélik a Reuters által idézett elemzők –, mert éppen arra a hitelezési lazításból fakadó ingatlanpiaci boomra támaszkodik, amelyet a kormány már igyekszik lehűteni, mert tart a kipukkadás veszélyeitől. Erre számítanak a piacok is: a határidős acélárak például meredeken estek a hét elején, miután a kereskedők arra számítanak, hogy a pekingi vezetés inkább elviseli a korábbinál alacsonyabb GDP-növekedési ütemet, mert jobban tart a bizonytalan globális környezettől, illetve a kínai vállalatok adósságának növekedésétől. Utóbbi abban is megmutatkozik, hogy egyre több a késedelmes fizetés – mutatott rá a statisztikai hivatal is –, november végén például 9 százalékkal több volt a cégek aktív követelése, mint egy évvel korábban. A részadatokat megvizsgálva a profit megoszlása is aggasztó: január–novemberben az állami vállalatok nyeresége 3,4 százalékponttal emelkedett  – emelte ki az Ft.com-nak nyilatkozva a Nomura vezető kínai szakértője –, míg a magánkézben levőké 0,7 százalékkal csökkent. (Az olajfinomítók és a nagyobb szén-, illetve acélipari cégek tipikusan állami tulajdonban vannak.)

A kínai vezetés mindenesetre optimizmust áraszt: idén el fogják érni a célul kitűzött 6,5–7 százalékos GDP-növekedést – írta az állami Xinhua hírügynökség elemzése, amely ugyanakkor elismerte, hogy az évkezdet „fáradságosra” sikerült. A stabil növekedés fenntartása nem lesz könnyű – tették hozzá –, miután a külső kereslet tartósan gyenge, belül pedig fennmarad a nyomás az eladósodás csökkentésére, a kapacitások szűkítésére, mindez az ingatlanszektor lassulása mellett. Az elemzés óva intett a világban erősödő protekcionizmustól: a kereskedelmi partnerek csak olyan mértékben kaphatnak hozzáférést Kína belső piacához – fogalmazott az állami üzenet –, amilyent más országok is megadnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.