Zsúfolásig megtelt a terem a Magyarországról szóló panelbeszélgetésen a Euromoney Central and Eastern European Forum bécsi konferenciáján. Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára arról beszélt: sikerült növekvő és kiszámítható pályára állítani a magyar gazdaságot. Tavaly a vártnál alacsonyabb, 2,1 százalékos lett a GDP-növekedés, a gyenge pillér az ipar volt, a mezőgazdaság, a fogyasztás és a szolgáltató szektor jól teljesített. Az idén és jövőre 4 százalék körüli növekedést vár a kormány.
A piac sem mondott ellent neki. Tardos Gergely, az OTP vezető közgazdásza ugyanis szintén 4 százalékos növekedésre számít. Hornung szerint a lakásépítések száma nőni fog, mivel a kiadott építési engedélyek száma tavaly megugrott, és a nemzetgazdasági tárcánál a minimálbér növekedésétől is sokat várnak: hatékonyabb termelésre, tovább bővülő fogyasztásra számítanak. Tavaly az államháztartási hiány a vártnál nagyobb adóbevételek miatt alacsony lett, az idén viszont 2,4 százalékosra nőhet az adócsökkentések és a közszférában tervezett béremelések miatt.
A monetáris politika számára is kulcskérdés a béremelés – mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója. A nagyjából 10 százalékos nominális béremelkedés hatására nőhet a fogyasztás – az idén a jegybank 5 százalékos bővülésre számít –, tovább hízhatnak a megtakarítások, és az infláció is emelkedhet. Egyelőre évente 2 százalékos áremelkedést várnak, az inflációs cél azonban magasabb, 3 százalékos. Emiatt az MNB kényelmes helyzetben van, az utolsók között lehet a kamatemelési ciklusba kezdő jegybankok sorában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.