Feladta a leckét a pincéreknek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Aligha létezik most nagyobb kiszúrás velük, mint a borravalót is tartalmazó áfás számlát (esetleg nyugtát) kérni egy kiadós ebédről vagy vacsoráról. Megfelelő számítógépes program nélkül ugyanis eltart majd jó pár percig, amíg kimatekozzák, hogy melyik tételt pontosan hogyan kell elszámolni.
Az adóhatóság a félreértések elkerülése végett január elején kiadott a felmerült kérdésekre válaszokat tartalmazó tájékoztatást, amelyben a fontos részletekben igazítják el az éttermek üzemeltetőit. A NAV már december elején különkiadványban tisztázta, hogy mi minősül éttermi vendéglátásnak és helyben készített italnak (a közétkeztetés például nem, és az alkoholtartalmú italok sem kapnak 18 százalékos áfát) – az újabb tájékoztató ezt egészíti ki.
A NAV szerint a vendéglátósnak a felszolgálási díjat „az általa teljesített ügylet keretében nyújtott, eltérő adómérték alá tartozó szolgáltatások között – azok ellenértéke alapján – arányosan meg kell osztania”. Ha tehát a számlán nemcsak ételek és helyben készített italok (kávé, szóda), hanem mondjuk egy pohár bor is szerepel, akkor a borravaló áfatartalmát is arányosítani kell.
Vagyis ahhoz, hogy korrekt áfás számlát tudjon kiállítani a vendéglős, előbb vissza kell osztania az ételek és a bor árát is az áfával, hogy megkapja azok nettó értékét, meg kell állapítania ezek arányát, majd ki kell számolnia, hogy a rádobott néhány száz forint borravalót milyen arányban kell nettósítani ahhoz, hogy végül kerekre kijöjjön a végösszeg – ahogyan azt a vendégek kérni szokták. Természetesen létezik olyan számítógépes éttermi számlázóprogram, amely erre néhány másodperc alatt képes – ám ez egyelőre nem általánosan terjedt el a vendéglátásban. Így valószínűbb, hogy a borravaló mint külön tétel a jövőben még kevesebb helyen szerepel majd a számlákon.
A számítógépes elszámolórendszerekkel üzemelő éttermeknek is meggyűlik a bajuk az éttermi áfacsökkentéssel, hiszen pont kétszer annyi tételt kell szerepeltetniük a rendszerükben, mint eddig. Az már szinte alap, hogy az elvitelre kért étek 27, a helyben fogyasztott pedig 18 százalékos áfát kap (ami nem feltétlenül azt jelenti, hogy helyben olcsóbb enni, leginkább azt, hogy azon nagyobb lesz a profit). A NAV állásfoglalása szerint azonban a menüt is legalább háromféleképpen kell majd elszámolni: elvitelre 27 százalékos áfával, helyben fogyasztva azonban kétféleképpen.
Ha a vendég helyben fogyasztott itallal (limonádé, gépi kóla) kéri az ebédet, akkor a menü 18 százalékos áfát kap, ha viszont üvegessel, akkor 27 százalékosat – kivéve persze, ha az ételt és az italt külön ütik be (vagyis meghatározzák, hogy az 1000 forintos menüből 200 forint az ital) – mert akkor lehet külön is áfázni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.