BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több száz forinttal lehet olcsóbb egy tankolás

Az olajárak alakulása miatt április 1-jétől csökkenhet az üzemanyagok jövedéki adója, így egy tankolás akár több száz forinttal is kevesebbe kerülhet néhány hét múlva. Elemzők lapunknak azt mondták, hogy az év második felében visszatérhet majd a magasabb adómérték.

Január elseje óta a Brent olajfajta határidős hordónkénti árának eddigi átlaga 54,8 dollár, azaz a második negyedévben nagy valószínűséggel csökkenni fog az üzemanyagok jövedéki adója – mondta a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olajipari elemzője.

Egy tavaly elfogadott törvénymódosítás ugyanis a gázolaj, a benzin és a petróleum jövedékiadó-mértékét a Brent kőolajfajta világpiaci árához kötötte: ha a hordónkénti világpiaci ár negyedéves átlaga 50 dollár alá süllyed, a benzin és a petróleum adója literenként 5, a gázolajé literenként 10 forinttal emelkedik; ha azonban 50 dollár fölé megy a világpiaci átlagár, az adómértékek visszaállnak a korábbi szintre.

Az értékek nettóban – a 27 százalékos áfa nélkül – értendők, azaz, ha 50 dollár felett marad az átlagár, áprilistól a benzin ára 6,35, míg a gázolajé 12,7 forinttal csökkenhet. A benzin esetében literenként 125 forint, míg a gázolajnál literenként 120,35 forint az adó mértéke. Pletser Tamás szerint az olajárhoz kötött magasabb jövedéki adó negyedévente körülbelül  5 milliárd forintot tesz hozzá a költségvetés adóbevételeihez.

A világpiaci árhoz kötött adómértékek negyedévente módosulhatnak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a következő negyedévtől érvényes adómértéket március 22-ig teszi közzé honlapján – a tavalyi harmadik negyedévben 46,55 dollár, míg a negyedik negyedévben 49,76 dollár volt a NAV által közölt átlagár. A Világgazdaság által megkérdezett olajpiaci elemzők szerint az első negyedévre vonatkozó átlagár 50 dollár felett lesz, ezért áprilistól csökkenhet az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó. Így egy 50 literes tankolás a benzin esetében 318 forinttal, míg a gázolaj esetében 635 forinttal lehet olcsóbb.

A jelenlegi hazai üzemanyagárak valamivel több mint felét az adók teszik ki, körülbelül a harmadát a termelői ár, míg a nagy- és kiskereskedelmi árrés körülbelül a tizedét. Az olajárak alakulása mellett a dollár árfolyama is hatással van a benzinárra: miután az olajárakat amerikai dollárban jegyzik, ha hozzá képest gyengül a forint, akkor a hazai üzemanyagárak nőnek.

Pletser Tamás szerint rövid távon a Brent árfolyama 50 dollár alá mehet, ám a harmadik negyedévben – ha meghosszabbítják a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) kitermelést csökkentő megállapodását – ismét 50 fölé emelkedhet az árfolyam, ami az év végén szerinte 50–60 dollár között mozoghat. „A következő egy-két hónapban alacsonyabb árakat látunk majd a benzinkutakon, míg a harmadik negyedév során visszamegyünk majd arra a szintre, ahol január–februárban voltunk” – mondta az Erste elemzője.

Kovács Bálint, az Equilor elemzője is arra számít, hogy „ez az extra adótétel lekerül a következő negyedévben” az üzemanyagok áráról. Mint azt lapunknak kiemelte, a mostani negyedévben csak az elmúlt hetekben kezdett 50 dollár közelébe ereszkedni a Brent árfolyama. Úgy véli, hogy az elkövetkező időszakban 48 és 55 dollár között fog mozogni az olajár. Ha gyengülne a dollár, és az OPEC is meghosszabbítja a júniusig tartó kitermeléscsökkentő programját, akkor szerinte ismét emelkedhetnek majd az olajárak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.