BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MNB: továbbra sem nőtt az alapkamat

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi ülése után is 0,90 százalékos szinten mradt az alapkamat.

Nem változtatott az alapkamat 0,90 százalékos szintjén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi ülésén. „A döntés megfelel a várakozásoknak” - értékelte a jegybankárok döntését Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Forrás: MTI Forrás: MTI[/caption]

Egyelőre arra lehet számítani, hogy a jegybank fenntartja a laza monetáris feltételeket, mert az inflációs folyamatok nem indokolnak változtatást - véli a szakértő.

"Nem számítunk arra, hogy az idén módosítana a kamatszinten a jegybank, de azt elképzelhetőnek tartjuk, hogy más módon, júniusban lazítani fognak a feltételeken" - emelte ki. Ez azonban nem kamatcsökkentést, hanem a kiszorítás folytatását jelenti majd. Azaz a limiteket módosíthatják júniusban: a három hónapos jegybanki betétből igyekeznek kiszorítani a pénzmennyiséget, amivel fenntartják a likviditásbőséget a piacon – mondta Németh Dávid.

Az utóbbi hónapokban a jegybank nem szokványos eszközökkel kívánta finomhangolni a monetáris politikát, amelyek közül az egyik legfontosabb eszköze a 3 hónapos betétállomány szűkítése azon célból, hogy a kereskedelmi bankok a jegybank eszközeinek igénybe vétele helyett a reálgazdaságot finanszírozzák, illetve állampapírokat vásároljanak - emelte ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Ennek hatására a bankközi kamatlábak, illetve a rövid lejáratú referenciahozamok történelmi mélypontra süllyedtek, így a kiemelten fontos, számos hiteltermék árazásának alapjául szolgáló 3 hónapos bubor kamatláb már 0,16 százalékra csökkent.

Az MNB Monetáris Tanácsa az előző havi ülésén 500 milliárd forintban korlátozta a három hónapos betét 2017. második negyedév végén fennálló állományát. Ennek hátterében az áll, hogy a bankrendszeri likviditás elsősorban a lakossági devizahitelek forintosításához kötődő devizaswapok lejáratainak, valamint a lejáró állami devizakötvények forintból történő megújításának köszönhetően a második negyedévben a korábbiaknál nagyobb mértékben csökken. Így a betéti állomány további korlátozása döntő mértékben ezen hatásokat ellensúlyozza, hogy a tartósan laza monetáris kondíciók fennmaradjanak. Emellett 6 és 12 hónapos lejáratú eszközökkel bővítette a forintlikviditást nyújtó swapeszközök körét.

Noha a jegybank legfrissebb előrejelzése szerint a jövő év első felétől tartósan elérhető a 3 százalékos inflációs cél, mégis kiemelte, hogy amennyiben az infláció tartósan elmarad az inflációs céltól, a Monetáris Tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására nem hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával - emékeztetett Suppan.

A monetáris kondíciók szigorítására így a jövő év közepéig nem számítunk, akkor is először a nem konvencionális eszközök visszavonására kerülhet sor, majd azt követheti az alapkamat lassú, fokozatos emelése, amely 2018 végére a célszinten tartózkodó infláció, valamint a külső monetáris kondíciók várható szigorodása miatt 1,25-1,40 százalékig emelkedhet, de ennél alacsonyabb is lehet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.