Az elemzőház Magyarország esetében a tartós infláció és az erős első negyedéves növekedés által alkotott kedvező kombinációra hívta fel a figyelmet: az infláció továbbra is a 3 százalékos cél alatt mozog, míg az első negyedévben 4,1 százalékkal bővült a gazdaság az előző év azonos időszakához mérten.
A cég elemzői szerint nem meglepő, hogy egyre több szó esik Magyarország potenciális növekedési szintjéről, illetve a kibocsátási résről – ami a tényleges és a potenciális növekedés közti különbség. Hivatalos adatokra hivatkozva azt írják, hogy a magyar gazdaság potenciális növekedési szintje éves szinten legalább 3 százalék, ami mellé a válság idején nagyra nyílt kibocsátási rés párosul. A Brüsszelnek megküldött 2017–2021-es konvergenciaprogram szerint 2018-ra zárulhat a kibocsátási rés – korábban az Európai Bizottság 2017-re 1 százalékos kibocsátási rést becsült Magyarországnak.
A bankcsoport közleménye megemlíti, hogy gyorsult ugyan a maginfláció, de annak a 2 százalékos szintje még mindig alacsony, bár jelzik, hogy a jelentős minimálbér-emelés miatt az első negyedévben két számjegyűre, 11 százalékra ugrott a keresetek emelkedésének üteme, ami könnyen az infláció emelkedéséhez vezethet. Hozzáteszik, hogy az első négyhavi 121,5 milliárdos hiány a nemzetgazdasági tárca terveinél is kedvezőbben alakult, szintje a tavalyi 144,9 milliárdos deficit alatt van. A Morgan Stanley szerint a 2,4 százalékos hiánycél kényelmesen teljesíthető.
Úgy vélik, hogy a jegybank nem fog változtatni a monetáris politikáján: amíg a makrogazdasági folyamatok ezt nem indokolják, addig az MNB megakadályozza a Bubor-kamatok emelkedését, s inkább később szigorít a monetáris kondíciókon, mintsem előbb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.