A brit statisztikai hivatal (ONS) keddi adatismertetése szerint a fogyasztói árindex a múlt hónapban a lakhatási költségek változásaival együtt 2,6 százalékkal, azok kiszűrése után 2,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Az ONS hangsúlyozza, hogy ez 2013 júniusa óta a legmagasabb tizenkét havi infláció Nagy-Britanniában.
A statisztikai hivatal szerint a fő felhajtóerőt a tavalyinál későbbi húsvéti időszak magasabb repülőjegyárai, valamint a ruházati termékek drágulása és a lakossági áramdíjak emelkedése adta.
A brit kormány által a Bank of England számára előírt inflációs cél 2 százalék, és ha ettől az ütemtől az adott tizenkét havi időszakban az infláció egy százalékponttal vagy annál nagyobb mértékben bármelyik irányban eltér, a brit jegybank kormányzója nyílt levélben köteles az okokról magyarázatot adni a mindenkori pénzügyminiszternek.
A Bank of England már a minap közzétett új inflációs jelentésében jelezte, hogy a korábban jósoltnál gyorsabb inflációt vár, és ez monetáris szigorítással járhat. A módosított prognózis 2,7 százalékos idei egész évi átlagos inflációval számol az eddigi előrejelzésben szereplő 2,4 százalék helyett.
A Bank of England szerint e korrekció egyedüli oka a brit EU-tagságról rendezett – a kilépést pártolók által szűk többséggel megnyert – tavalyi népszavazás óta végbement fontárfolyam-gyengülés.
A jegybank szerint a font jelenleg 16 százalékkal gyengébb a 2015 végén mért legutóbbi árfolyamcsúcsnál.
A Bank of England monetáris tanácsa az inflációs jelentés kiadásával egy időben tartott múlt heti kamatdöntő ülésén változatlanul hagyta alapkamatát és a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés keretösszegét is, megerősítve a tavaly augusztusban kialakult monetáris alapállást.
Az akkori kamatdöntő ülésen a bank 0,25 százalékos újabb történelmi mélypontra csökkentette alapkamatát a több mint hét évig érvényben tartott 0,50 százalékról, amely szintén mélységi rekord volt.
A Bank of England abban a hónapban a kamatcsökkentés mellett 435 milliárd fontra (160 ezer milliárd forintra) emelte a mennyiségi enyhítésre fordítható állampapír-vásárlási keretet az addig kihelyezett 375 milliárd fontról, és külön tízmilliárd fontos eszközvásárlási programot is meghirdetett befektetési besorolású vállalati kötvényekre.
A monetáris tanács múlt heti üléséről kiadott közlemény szerint azonban „megvannak a határai”, hogy meddig tűrhető el a cél feletti infláció. A testület szerint ha a reálgazdasági folyamatok jórészt az új inflációs jelentésben felvázolt pályát követik, akkor a piaci hozamgörbéből következtethető igen enyhe ívű emelkedésnél valamelyest nagyobb mértékű monetáris szigorítás válhat szükségessé az előrejelzési távlaton belül.
Londoni pénzügyi elemzők szerint ez meglehetősen szokatlan utalás volt arra, hogy a Bank of England a piac által vártnál hamarabb hozzákezdhet a monetáris politika szigorításához.
A Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház közölte, hogy jóllehet a következő egy évben még nem vár kamatemelést, de 2018 második negyedétől lehetségesnek tartja a brit monetáris politika normalizálásának megkezdését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.