Egyetlen évtized alatt kilencszeresére nőtt a vagyonos kínaiak száma: míg 2006-ban 180 ezren rendelkeztek legalább 10 millió jüannal (mai árfolyamon mintegy 404 millió forint), tavaly már 1,6 milliónyian – derült ki a Bain Consulting és a Kínai Kereskedelmi Bank kedden nyilvánosságra hozott vagyonosodási jelentéséből, amelyet a Reuters ismertetett. A legalább 100 millió jüanos vagyonnal rendelkezők száma 12-szeresére, 120 ezerre emelkedett tíz év alatt. A magánvagyon 2014–16 között évente 21 százalékkal nőtt, és tavaly elérte a 165 ezer milliárd jüant.
A gazdagok 56 százaléka rendelkezik külföldi befektetésekkel, elsősorban Hongkongban, az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Kanadában, de 2015 és 2017 között Hongkong népszerűsége 18, az Egyesült Államoké 3 százalékkal csökkent a kínai befektetők körében.
A munkavállalók helyzete viszont korántsem ilyen biztató, tavaly lelassult a munkabérek emelkedése, egyes ágazatokban 1997 óta nem látott mértékben. Úgy tűnik, vége azoknak az időknek, amikor tíz százalék fölötti volt az éves béremelés, ez azonban a kínai gazdaság számára nem rossz. Az olcsóbb munkaerő ugyanis segít fenntartani az ország versenyképességét a délkelet-ázsiai konkurensekkel, például Vietnammal szemben – hangsúlyozta beszámolójában a Bloomberg.
A kormányzat három kategóriába sorolja a 400 milliónál is több városi foglalkoztatottat. A legtöbben, mintegy 180 millióan állami, tőzsdén jegyzett, illetve külföldi tulajdonban lévő vállalatnál dolgoznak, az ő bérük 1997 óta nem látott alacsony ütemben, 8,9 százalékkal emelkedett tavaly a statisztikai hivatal jelentése szerint.
A magánszektorban – ez főleg hazai kisvállalkozások köre – 121 millió ember dolgozik, bérük 8,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi 8,8 százalék után. Az önfoglalkoztatottakról nincs központi adat. A nyilvántartásban mintegy 280 millió, elsősorban vidékről a városokba érkező munkás szerepel, a bérük februárban 6,4 százalékkal emelkedett. A növekedés minden kategóriában alacsonyabb a korábbinál, ugyanakkor jóval meghaladja az inflációt, ami májusban 1,5 százalékos volt.
A bérnövekedés annak ellenére lassult, hogy az iparvállalatok profitja három éve nem látott szinten növekszik, és a vártnál nagyobb mértékben, 6,9 százalékkal bővült a gazdaság az első negyedévben. A legnagyobb növekedést a nyersanyagipar, például az acélipar és a bányászat könyvelhette el, de mivel sok vállalat súlyos adósságokkal és túltermeléssel küzd, így kevéssé hajlanak a béremelésre. Idén ráadásul félmillió munkahelyet terveznek megszüntetni az acéliparban és a szénbányászatban, ami szintén a béremelés ellen hat, ráadásul az utóbbi években lassult a gazdaság növekedési üteme, és emiatt csökkent a munkaerő iránti kereslet is.
Emelkedik az üzleti bizalmi index
Egymást követő öt negyedév során növekedett a kínai üzleti bizalmi index, április–júniusban 65,4 pontra ugrott az előző három hónapban mért 61,5-ről – hozta nyilvánosságra kedden a kínai jegybank. A bankárok optimizmusa is növekedett a második negyedévben, a bizalmi index 67,8 pontra emelkedett a korábbi 64,9-ről. A megkérdezettek 30,1 százaléka úgy véli, hogy a monetáris politika túl feszes volt ebben az időszakban – számolt be az Új Kína hírügynökség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.