Az elmúlt években – a gazdaság felpörgésével párhuzamosan – egyre több lett a gyorsan növekvő vállalkozás Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Vállalkozások demográfiája című kiadványából kiderült, hogy a gyorsan növő vállalkozások száma 2015-ben 4026 volt, ami azt jelenti, hogy az összes vállalkozáson belüli arányuk 0,6 százalékot tett ki. Ez az arány évről évre növekedett, 2010-ben még 0,42 százalék volt.
Területileg és ágazatok szerint is igen nagy eltéréseket tapasztalhatunk. A legnagyobb arányban az iparban (2,15 százalék) talált gyorsan növő vállalkozásokat a hivatal, de jól teljesített számos energetikai cég és a bányászat is. Ugyanakkor a humán egészségügy, szociális ellátás, a művészetek, szórakoztatás, szabadidő, valamint az egyéb szolgáltatások körében alig találni gyorsan növekvő vállalatokat. De az ingatlanügyletek, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, valamint a pénzügyi, biztosítási tevékenység szem szerepelt jól az elmúlt években.
A megyék közül kiemelkedett Komárom-Esztergom, ahol az átlagot meghaladó mértékben (0,81 százalék) voltak gyorsan növekvő cégek, de Bács-Kiskun megye és Budapest is jól szerepelt, egyaránt 0,67 százalékos értékkel. Ahogy a GDP-ben, úgy nem meglepő módon a dinamikusan fejlődő vállalatokban is nagy lemaradást mutat Észak-Magyarország és az Alföld. Nógrád teljesít a leggyengébben, ott 0,3 százalékos a gyorsan növekvő vállalatok aránya.
Országos átlagban 68 működő vállalkozás jutott ezer lakosra 2015-ben, ez a mutató Közép-Magyarországon 93, a Dunántúlon 62, az Alföld és Észak nagyrégióban 53 volt. A járások között budapesti kerületek vezettek, azok közül is kiemelkedett az
V. kerület, ahol 276 működő vállalkozás jutott ezer lakosra.
Budapest mellett magas volt a vállalkozási aktivitás a fővárosi agglomeráció és a Balaton vonzáskörzetének járásaiban. A Budakeszi (113), a Szentendrei (98) és a Balatonfüredi (98) járásokban volt a legmagasabb a vállalkozások lakosságszámhoz viszonyított aránya. Változatlanul a legelmaradottabb járás ebben a tekintetben a Cigándi, 16 vállalkozással.
Minden megyében és régióban nőtt a működő vállalkozások száma. A legnagyobb bővülést Szabolcs-Szatmár-Bereg (4,3 százalék), Pest (4), valamint Bács-Kiskun megyében (3,2) tapasztalta a hivatal. A járások közül a vizsgált évben kiemelkedett a Csengeri és a Fehérgyarmati járás vállalkozói számának dinamikus emelkedésével (11,2, illetve 9,1 százalék). A legnagyobb mértékű csökkenés a Sellyei (3,7 százalék) és a Makói (1,8) járásban következett be.
Ki számít bele a kategóriába?
Gyorsan növő vállalkozások alatt azon szervezeteket érti a statisztikai hivatal, amelyek az alkalmazottaik számában a tárgyévet megelőző három évben 10 százaléknál magasabb éves átlagos növekedést értek el. A vizsgálatot a 10 vagy annál több főt alkalmazó vállalkozások esetében végezték el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.