Előreláthatóan nem változtat pénteken a Moody’s a magyar adósbesoroláson, a lapunk által megkérdezett szakértők szerint legfeljebb a jelenlegi „stabil kilátás” javulhat pozitívra. Holnap vizsgálja felül a magyar adósságosztályzatot a Moody’s Investors Service. A hitelminősítő tavaly novemberben emelt minket befektetésre ajánlott Baa3 kategóriába, amelyhez stabil kilátást társított. Elemzői várakozások szerint pénteken a Moody’s nem emeli a magyar adósosztályzatot magasabb kategóriába, de nem elképzelhetetlen, hogy a kilátásainkat javítja.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a Világgazdaságnak úgy fogalmazott: kategóriaemelés nem lesz, de nem kizárt, hogy a kilátásainkat stabilról pozitívra javítják. Ez annak ellenére elképzelhető a szakértő szerint, hogy nem teljesítettük azokat a feltételeket, amelyeket a hitelminősítő elvár a változtatásért. Virovácz szerint hiába jött jó első negyedéves GDP-adat, nem stabil a hazai gazdasági növekedés, a felminősítéshez szükséges strukturális reformok sem indultak be. Hozzátette: bővülnek ugyan a beruházások, de ezek nagyban függenek az uniós forrásoktól, amelyek mértéke bizonytalanná válik 2020 után. Hangsúlyozta: egy éven belül választások lesznek: kérdés, mennyire tartja a kormány a fiskális szigort. Virovácz szerint legfeljebb 2018 végén nyúlhat hozzá a Moody’s az adósbesorolásunkhoz.
Az elemző hangsúlyozta: a piac jelenleg is magasabban árazza a magyar eszközöket, mint amilyen a besorolásunk. A csődkockázati felár (CDS) 110 pont körül áll, hasonló értékük a 2-3 kategóriával jobb besorolású országoknak van. Ennek az az oka Virovácz szerint, hogy a mennyiségi lazító programok miatt globális likviditásbőség van, ilyenkor pedig növekszik a kockázatvállalási kedv. Ezért kedvelnek minket a befektetők: relatíve kockázatosabbak vagyunk úgy, hogy közben politikailag, gazdaságilag is stabilak.
Blahó Levente, a Raiffeisen Bank senior elemzője negyven százalékra tette annak valószínűségét, hogy javítanak a kilátásainkon. Szerinte az államadósság-ráta hiába csökken, még mindig túl magas a kedvezőbb besoroláshoz. Megjegyezte ugyanakkor, hogy nem is annyira fontos a hitelminősítők véleménye, miután 2008-ban hitelüket vesztették, és mára csak egy „múltbéli rendszer relikviái”. Blahó szerint is fontosabb a piac ítélete, bár az alacsony CDS-mutatóról azt mondta: a globális jó hangulat következménye, amely átgyűrűzött a régióba. A jó első negyedéves GDP-adat, a jó fogyasztási adatok, a stabil állampapír-kereslet ugyanakkor megerősíti a helyünket a befektetésre ajánlott kategóriában.
A kilátásjavítás pozitív hatással lenne a hazai részvény- és állampapírpiacra, valamint a forintárfolyamra is – mondta Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Ez esetben elképzelhető, hogy a 305-ös szintig erősödik a forint az euróval szemben, és akár több hétig a 305–308 közötti sávban marad – vélte. Ez még a jegybank komfortzónáján belül van, a 305-ös szint átlépésekor lehetséges szóbeli intervenció az MNB részéről. Az elemző hozzátette: a 300-as szint átlépése esetén lenne realitása, hogy a jegybank a szóbeli beavatkozáson kívül konkrét eszközökkel is éljen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.