Tovább csökkenhetett a fogyasztói árindex júniusban, előrejelzésünk szerint éves bázison 2 százalékra – értékelt Dunai Gábor, az OTP makroelemzője. Az üzemanyagok ára ismét mérséklődött havi összevetésben, ráadásul a bázisidőszaki áremelkedés miatt a hozzájárulásuk az éves indexhez nulla közelébe zuhanhatott.
Emelkedhetett ellenben az élelmiszerek és a nem tartós fogyasztási cikkek inflációja. Előbbiek esetében az árnyomás középtávon tovább fokozódhat, az inputárak és a mezőgazdasági és ipari termelői árindexek alakulása ezt vetíti előre. A nem tartós iparcikkek körében szintén az infláció emelkedésére számítanak, miközben a tartós iparcikkek esetében maradhat még a negatív éves árdinamika.
A szakértő a piaci szolgáltatásoknál minimális csökkenésre számít májushoz képest az éves inflációban, 2,2 százalékra. A roamingdíjak eltörlése csak minimálisan foghatta/foghatja vissza a szolgáltatásinflációt.
– Összességében továbbra is úgy látjuk, hogy a főként a kereslet vezérelte termékkörben (feldolgozott élelmiszerek, nem tartós iparcikkek, piaci szolgáltatások) érezhető az infláció gyorsulása, ugyanakkor ez a folyamat enyhén lassúbb, mint ahogy néhány hónapja vártuk. Fontos, hogy a teljes infláció esetében a 2 százalékra mérséklődő éves dinamikát nagyrészt az üzemanyagárak nem várt csökkenése okozza – hangsúlyozta a szakértő.
A hazaihoz hasonlóan az Egyesült Államok fogyasztói árindexe is tovább csökkenhetett, szintén főként az üzemanyagárak kedvező alakulásának köszönhetően. Fontos ugyanakkor, hogy az Egyesült Államokban a volatilis tételektől tisztított infláció is csökkenő pályán mozog, amiben több permanens tétel is szerepet játszik (pl. telekommunikációs díjak, gyógyszerárak, használtautó-árak alakulása).
Mindez Dunai szerint nehezíti a Fed helyzetét. Noha a munkaerőpiac már elég robusztus a további kamatemeléshez, a maginfláció az elmúlt hat év mélypontjára csökkent, ami elég ok lehet a kamatemelési ciklus folytatásának elhúzódására.
Az eurózónából érkező kedvező hírek mellett a fentiek kulcsszerepet játszottak a dollár április eleje óta tartó jelentős gyengülésében, és a tízéves hozam ezzel párhuzamos, június végéig tartó csökkenésében.
Ha az inflációs adat – akár a júniusi, akár valamelyik a közeljövőben – a vártnál magasabban alakul, az szigorúbb monetáris politika irányába mutat, így dollárerősítő hatású lehet. A várttól elmaradó adatok pedig támogathatják az emelkedő euró-dollár trendet – mondta Dunai Gábor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.