Jól áll az idei költségvetés a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss elemzése szerint az első fél év számai alapján, és várhatóan a következő időszakban sem száll el a hiány. Tavaly az államháztartás ESA-hiánya, vagyis az európai uniós módszertan szerint számolt deficit a GDP 1,8 százalékát tette ki az előzetes adatok alapján, és ezzel két egymást követő évben is 2 százaléknál alacsonyabb deficit alakult ki, amire a megelőző 25 évben nem volt példa.
Az idén viszont kissé nagyobb lesz a hiány, annak ellenére, hogy a kormányzati szektor ESA-egyenlege 2017-ben is többletet mutatott az első negyedévben. A teljes kormányzati szektoregyenlege a negyedéves GDP 2 százaléka volt, ami meghaladta az egy évvel ezelőtt jelentkező többletet is. Az MNB előrejelzése alapján 2017-ben 1,8-2,1 százalékos, 2018-ban pedig 2,4 százalékos deficit alakulhat ki. Jövőre a további adócsökkentések és kiadásnövelések következtében emelkedhet a hiány.
Ugyanakkor a magyar és európai uniós szabályok között is megtalálható maastrichti 3 százalékos hiánycél a jegybank várakozása szerint a vizsgált években teljesül. Az elsődleges egyenleg többlete 2015 és 2018 között trendszerűen csökken, ami a költségvetési politika mérsékelt, de fokozatosan erősödő gazdaságélénkítő hatásáról tanúskodik.
A központi alrendszer elsődleges bevételei a jegybank előrejelzése szerint a GDP 0,5 százalékával lehetnek alacsonyabbak 2017-ben a költségvetési törvény módosított előirányzatainál, elsősorban az általános forgalmi adó és a jövedéki adó esetében. Az elsődleges kiadási tételekre vonatkozó prognózis a GDP 0,2 százalékával alacsonyabb kiadási szinttel számol a költségvetési törvény előirányzataihoz képest. Ennek fő oka, hogy a törvényi előirányzatokhoz képest alacsonyabb igénybevételre számítanak a Start munkaprogramnál, valamint a rokkantsági és rehabilitációs ellátásoknál. Ezen felül a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok tartalék előirányzatok nélkül számított nettó kiadásai is kismértékben alacsonyabbak lehetnek a törvényi előirányzatoknál, ideértve az uniós kifizetéseket is. Ennek fő oka az, hogy az uniós kifizetések jelentős része idén előleg kifizetés formájában teljesül.
„Az alacsony hiány és a kedvező makrogazdasági folyamatok következtében pedig folytatódik a GDP-arányos államadósság 2011 óta tartó csökkenése” – mutat rá a jegybank elemzése. Az államadósság-ráta éves csökkenésének mértéke összhangban van az Alaptörvény adósságszabályával, a Stabilitási törvény adósságképletével, valamint az uniós maastrichti adósságszabállyal. Az alacsony hiány és a kedvező makrogazdasági folyamatok következtében folytatódik a GDP-arányos államadósság 2011 óta tartó csökkenése. A GDP-arányos bruttó államadósság tavaly év végére 74,1 százalékra mérséklődött az egy évvel korábbi 74,7 százalékos szintről (legmagasabb év végi értéke 2011-ben 80,7 százalék volt), és 2018 végére 72 százalék közelébe csökkenhet az értéke a jegybank prognózisa szerint. A ráta mérséklődését a dinamikus gazdasági növekedés mellett, az államháztartás mérsékelt finanszírozási igénye is támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.