A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 4 millió 394 ezer főt foglalkoztattak 2017 első hat hónapjában, ami 91 ezerrel több, mint az előző év azonos időszakában. A KSH kiemeli, hogy a munkaerő-kínálat demográfiai okokból is folyamatosan csökken: a munkaerőpiacra belépő korosztályok létszáma jelentősen elmarad a nyugdíjazás miatt kilépőkétől – bár ezt egyelőre még ellensúlyozza az öregségi nyugdíjkorhatár folyamatos emelkedése.
A 4,5 százalékos magyar munkanélküliségi rátánál az első negyedévben csak három uniós országban mértek kisebbet – Málta 4,2; Németország 4,1; Csehország 3,5 százalék –, ugyanakkor a 67,1 százalékos foglalkoztatási ráta csak 0,4 százalékponttal nagyobb az EU-átlagnál, 12 tagállamban magasabb az érték.
2014 óta egy-egy negyedév kivételével folyamatosan növekszik az üres álláshelyek száma. 2013 végén még alig több, mint 15 ezer üres álláshelyet jelentettek be a versenyszféra legalább 5 főt foglalkoztató vállalatai, a második negyedévben ez a szám már meghaladta a 48 ezret, a költségvetési szférával együtt pedig a 60 ezret is. A versenyszférára jellemző üres álláshelyek aránya 2,3 százalékra nőtt: ez az arány a legmagasabb Somogy (2,9) és Fejér (2,7 százalék) megyében, míg a legalacsonyabb Nógrád, Heves és Hajdú-Bihar megyében (1,5-1,5 százalék) – azaz arányaiban utóbbiakban kevesebb az üres álláshelyek száma.
A legmagasabb munkanélküliségi rátát Nógrádban mérték, 9,3 százalékot, Szabolcsban 9, Hajdú-Biharban 7,3 százalék volt. A legalacsonyabb Győr-Moson-Sopron megyében (1,2 százalék) volt a ráta, de 2 százalék alattit regisztráltak még Veszprém (1,5) és Komárom-Esztergom (1,9) megyében is. Budapesten 3,1 százalékos a munkanélküliség. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szerint az első fél évben 301,7 ezerre csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma a tavaly júniusi 350 ezerről.
Az első fél évben a bruttó átlagkereset 290 ezer forintra nőtt, a versenyszférában pedig meghaladta a 304 ezer forintot is – ez 11-12 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. A nettó átlagkereset 193,1 ezer forintnak felelt meg. A családi kedvezményt is figyelembe véve már egy gyermek esetén is 200 ezer forint közelében alakult az átlagos nettó kereset, míg három és annál több eltartott gyermeknél 245 ezer forint volt. A reálkeresetek 9,9 százalékkal nőttek az első fél évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.