A katari gazdaság már a június 5. óta tartó szaúdi blokád előtt hanyatlásnak indult, a terrorizmus támogatására hivatkozva meghirdetett embargó csak olaj volt a tűzre. Amíg az év első három havában még 2,5 százalékos növekedést mutattak ki éves összevetésben, a második negyedév már csak 0,6 százalékos pluszt hozott, ami elsősorban az energiapiaci árak gyengülésére vezethető vissza. A tervezési és statisztikai minisztérium adatai szerint az energiaszektor teljesítménye 2,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, miközben az olajon kívüli gazdaság 3,9 százalékos növekedést ért el.
Katar a legnagyobb cseppfolyósított földgázt (LNG) exportáló ország, ezért az árak csökkenése rendkívül érzékenyen érinti a költségvetését, ám a szaúdiak és a hozzájuk csatlakozó arab államok által szervezett szárazföldi és légi blokád erre ráerősített, bárhogyan is bagatellizálja az üzleti kapcsolatok egyoldalú megszakítása okozta károkat az emírség. A Bloomberg elemzői még látnak esélyt arra, hogy idén 2,5 százalékos lehet a katari gazdaság bővülése, márpedig ilyen gyenge szint legutóbb 1995-ben volt. Az 5 százalékos alapkamat és a beruházói kedv lanyhulása arra mutat, hogy a blokád nélkül könnyebb lenne az élet.
Nem kétséges, hogy Szaúd-Arábiában is így gondolják, de a kompromisszumos kiegyezés irányában egyik fél sem hajlandó megtenni az első lépést. Szaúd-Arábiának persze a katari helyzetnél súlyosabb gondja is akad: a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) vezető hatalmaként is erőt kell demonstrálnia. A kitermelés csökkentésére tett vállalások a világpiaci olajárak feljebb tornászásához nem voltak elegendők, arra viszont tökéletesnek bizonyultak, hogy a szaúdi olajipar teljesítményét is tükröző GDP-t a második negyedévben 1,8 százalékkal csökkentsék az egy évvel korábbihoz képest. Az olajiparon kívüli össztermékben is alacsony, alig egy százalékhoz közeli növekedést mértek a szaúdiak.
Mindennek eredőjeként az első negyedév félszázalékos gazdasági visszaesése után most már egyszázalékos éves mínuszt mutattak ki a királyságban. Hasonló lassulásra legutóbb a 2008-as válság idején volt példa. A szaúdiakat az olaj utáni időszakra való átállás vontatottsága, a reformok és a felkészülés magas költségei is hátrányosan érintették. A szaúdi GDP-adat publikálása előtt még félszázalékos idei növekedést vártak a Bloomberg elemzői, ezt aztán stagnálásra módosították.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.