A miniszterelnök nem részletezte, hogy milyen eszközökkel akarja az idei 2,97 százalékos GDP-arányos hiánycélt tartani, amikor a deficit az első negyedévben is elérte a 3,6 százalékot. Az uniós országok közül mind az első, mind a második negyedévben Romániában regisztrálták a legmagasabb államháztartási hiányt.
A Digi 24 hírtelevízió által megszólaltatott Ioana Petrescu volt pénzügyminiszter úgy értékelte: nem sok választási lehetősége marad a bukaresti kormánynak arra, hogy az év hátralévő két hónapjában 3 százalék alá szorítsa a deficitet. Szerinte ez csak egy újabb költségvetési kiigazítással lehetséges, amely a közalkalmazotti béreken kívül gyakorlatilag minden más betervezett kiadást befagyaszt, vagy külön pénzügyminiszteri engedélyezéshez köt.
A szeptember közepén végrehajtott első költségvetési kiigazítás alkalmával a bukaresti kormány már 10 milliárd lejjel (675 milliárd forint) csökkentette a beruházásokra fordítandó pénzt, ugyanakkor 5 milliárd lejjel megtoldotta a megemelt bérek fedezésére és további 3 milliárd lejjel a nyugdíjak kifizetésére szánt éves keretet.
A bukaresti kormány optimizmusát arra alapozza, hogy Románia az Európai Unió leggyorsabban növekvő gazdasága. Az első félévben a román gazdaság 5,9 százalékkal bővült a tavalyi azonos időszakhoz mérten, elsősorban a fogyasztás növekedése miatt, amelyet a szociálliberális kormánytöbbség az áfa-csökkentésekkel és a közalkalmazotti béremelésekkel pörgetett fel.
https://www.vg.hu/gazdasag/fontos-adatok-derultek-ki-az-eu-gazdasagarol-657117/
A jobbközép ellenzék emiatt azzal vádolja a kormányoldalt, hogy a jövőt felelőtlenül feláldozva „vásárol” magának szavazatokat és nem a beruházások, hanem a gazdaságilag megalapozatlan béremelések miatt veri adósságba az országot.
A nemzetközi pénzintézetek azt kérték Romániától, hogy módosítson az adócsökkentések és közalkalmazotti béremeléseket egyszerre bevezető adópolitikáján, mert becsléseik szerint a román államháztartási hiány idén a hazai össztermék (GDP) 3,7 százalékára, öt éven belül pedig 6 százalékára is emelkedhet.
A román államadósság az Eurostat szerint a második negyedévben a GDP 37,2 százalékára rúgott, ami fél százalékponttal magasabb, mint az egy évvel korábbi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.