November elsején teljesen leállhat a Puerto Ricó-i kormányzat működése, így a Maria hurrikán utáni helyreállítási munkálatok is, ha az amerikai kongresszustól nem kapnak több milliárd dolláros támogatást – figyelmeztetett Raul Maldonado pénzügyminiszter. Az Egyesült Államok társult tagja májusban jelentett csődöt, mert nem tud megbirkózni 74 milliárd dolláros adósságával, aminél többel csak három szövetségi állam rendelkezik: Kalifornia, New York és Massachusetts.
A helyi kormányzatnak mindössze 1,6 milliárd dollár állt a rendelkezésére, amikor a Maria szeptember 20-án lecsapott a szigetre. Ez a pénz lassan elfogy, és a súlyos károk miatt Maldonado arra számít, hogy még legalább egy hónapig nem lesznek a kormányzatnak áfabevételei. A miniszter 6-8 milliárd dollárt remél a kongresszustól, hogy pár hónapig működőképes maradjon a kormányzat.
Donald Trump amerikai elnök már kért szerdán egy 29 milliárdos segélycsomagot a kongresszustól Puerto Rico számára – 13 milliárdot az azonnali segítségre, 16-ot pedig a sziget államadóssága egy részének a finanszírozására –, valamint 13 milliárdot a szövetségi katasztrófaelhárítási ügynökségnek (FEMA), erről várhatóan még a héten szavaznak. Chuck Schumer, a demokraták szenátusi vezetője az újjáépítést összekötné az államadósság rendezésével. Ezt Trump is felvetette kedden a Fox Newsnak adott interjúban.
Az adósságuk egész struktúráját át kell tekintenünk. Rengeteg pénzzel tartoznak az önök Wall Street-i barátainak, és azt el fogjuk törölni. Ez fog történni – ennek búcsút mondhatnak
– jelentette ki az elnök, és szavaival valóságos lavinát indított el. Szerdán a Puerto Ricó-i kötvények árfolyama zuhanni kezdett, a kamatuk pedig 18 százalékosról 21 százalékosra ugrott, és Mick Mulvaney-nek, a Fehér Ház költségvetési igazgatójának kellett közbelépnie, hogy megnyugtassa a piacokat. Nem kell szó szerint venni az elnök szavait, mondta, és közölte, hogy Washington nem fogja átvállalni Puerto Rico adósságát.
Puerto Rico két éve késedelmesen fizeti az adósságait, hogy elkerülje a költségvetési kiadások drákói szigorítását, mert a helyi kormányzat attól tartott, hogy az újabb csapást mérne az egyébként is zsugorodó gazdaságra – emlékeztetett a Bloomberg. A Puerto Ricó-i GDP 2006 óta egyetlen évtől, 2012-től eltekintve folyamatosan zsugorodik, 2016-ban például 1,1 százalékos volt a csökkenés. A kormányzat májusban csődeljárást kért önmaga ellen, de Ricardo Rossello kormányzó szerdán megerősítette: Trump véleményével ellentétben az állam teljesíti a kötelezettségeit.
A Moody’s Analytics becslése szerint a szigeten 95 milliárd dolláros károkat okozott a hurrikán – majdnem annyit, mint az állam éves GDP-je (a legutolsó adat 2015-ös, akkor a nemzeti össztermék 103,1 milliárd dollárt tett ki).
A legóvatosabb számítások szerint is több mint százezer lakóépület semmisült meg, az elektromos vezetékek 80 százaléka leszakadt, a sziget felében használhatatlanná vált a víz- és a szennyvízhálózat, 90 százalékán nem működik a telekommunikáció, emellett egész utak szakadtak be a 3,4 millió lakosú államban, ahol a népesség fele egyébként is a szegénységi küszöb alatt él.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.