Donald Trump amerikai elnök lapzártánk után jelentette be, hogy kit jelölt a jegybank szerepét betöltő Fed élére, de a Wall Street Journal értesülése szerint Jerome Powellt, a bank kormányzótanácsának egyik tagját választotta. Ez nem lenne meglepetés, az utóbbi napokban már messze ő volt a legesélyesebb jelölt, megelőzve a Stanford Egyetem két közgazdászát, Kevin Warsht és John Taylort.
A Reuters úgy véli, a döntés bizonyos fokú garanciát adna a piacoknak arra, hogy folytatódik a jelenlegi monetáris politika, és a Fed tovább támogatja majd az immár nyolc éve tartó tőzsdei szárnyalást, azok azonban csalódhatnak, akik a dollár erősödésében érdekeltek.
A 64 éves Powell februárban válthatja majd a négy év után távozó Janet Yellent, akinek monetáris politikáját nagyrészt támogatta, s egyetértett vele abban, hogy az alacsony infláció miatt folytatni kell az óvatos kamatemelést. Mint ismert, a Fed szerdai ülésén változatlanul hagyta az irányadó kamatlábat, de biztató képet festett a gazdaságról, ami azt jelzi, hogy decemberben ismét az emelés mellett döntenek majd. Elemzők szerint Powell Yellennél gyorsabban emelheti a kamatlábat, de a tempó nem lesz szélsőséges. „Ha a gazdaság teljesítménye megfelel a várakozásoknak, akkor a fokozatos kamatemelést tartom helyénvalónak” – idézte Powell júniusban elhangzott szavait a Fortune.
„Kissé kevésbé lesz kemény a bankokkal, mint Yellen. De közel sem annyira elnéző, ahogy azt a Trump-adminisztráció szeretné” – mondta róla a CNN-nek David Wessel, a Brookings Intézet vezető kutatója. Elsősorban a banki tevékenységére koncentrált abban az előre rögzített videoüzenetben is, amelyet csütörtökön játszottak le egy New York-i konferencián. Úgy vélekedett, hogy a Liborról való átállás „jelentős költségekkel” jár majd és bonyolult folyamat lesz, de valószínűleg elkerülhetetlen, miután a világ legnagyobb bankjai közül több is manipulálta azt az utóbbi években. Az új rendszert 2021-ig kell kialakítani – számolt be a Reuters.
Jerome Powell a legutóbbi három Fed-elnöktől eltérően nem rendelkezik tudományos fokozattal, és több mint 40 éve az első lehet ezen a poszton, aki nem közgazdász. Ő lehet viszont az első, aki befektetési bankári múlttal rendelkezik. Jogot végzett a Georgetown Egyetemen és politikatudományokat hallgatott a Princetonon. A kilencvenes években a pénzügyminisztériumban, majd a Carlyle Group alapkezelőnél dolgozott, Barack Omaba elnök 2012-ben nevezte ki a Fed kormányzótanácsa tagjának, ez a mandátuma 2028-ig szól. Vagyonát 21–61 millió dollár közöttire becsülik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.