A Fitch idei menetrendjében ez volt a második és egyben utolsó kitűzött felülvizsgálati dátum. A Moody’s és a Standard & Poor's is végzett már, így az idén már egyik nagy nemzetközi hitelminősítő sem vizsgálja a magyar szuverén osztályzatot. A hitelminősítőknek a megadott időpontokban nem kötelező felülvizsgálnia az osztályzatokat, hiszen az Európai Unió csak az előzetes beterjesztést írja elő a cégeknek.
A Fitch a péntek este Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államadósság-ráta 2017 végéig 72 százalékra csökken az egy évvel korábbi 74 százalékról.
A kilátásjavítás mellett a Fitch emelte a magyar gazdaság növekedésre vonatkozó prognózisát is: a hitelminősítő 2017-re 3,7 százalékos GDP-növekedést vár, míg 2018-ra 3,5 százalékos bővülést a tavalyi 2,2 százalékos növekedést követően. A Fitch májusban még az idei évre 3,2 százalékos, a jövő évre vonatkozóan pedig 3,3 százalékos bővülést prognosztizált.
A hitelminősítő kiemelte, hogy saját kritériumai által kialakított becslése szerint a magyar gazdaság nettó külső adóspozíciója az idén a GDP 9 százalékára csökkent a 2014-ben mért 53 százalékról. A Fitch Ratings szerint a magyar NXD-pozíció fokozatosan közelít a cég listáján „BBB” osztályzati sávba sorolt többi szuverén adós jelenleg mínusz 1 százalékos mediánértékéhez. A hitelminősítő szerint e folyamat hajtóerői közé tartoznak a magyar folyómérleg-egyenleg magas többletei, az Európai Uniótól érkező folyósítások, valamint a magánszektorban és a közfinanszírozási szférában végbement külső adósságleépítés.
Lehetett számítani arra, hogy a Fitch pozitív döntést hoz az országgal kapcsolatban, de ez inkább későbbre volt várható, a mostani döntés a felminősítés előszobája – vélekedtek az MTI-nek szakértők. Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője szerin az eddigi stabil kilátás pozitívra javítása azt jelzi, hogy a következő lépés a felminősítés lehet.
Ugyanígy vélekedik Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője is: „ez a felminősítés előszobája”, így – amennyiben nem romlanak a gazdasági folyamatok – egy éven belül arra lehet számítani, hogy az adósság-besorolás egy fokozattal javul. Forián-Szabó Gergely, az Amundi budapesti befektetési csapatának vezetője szintén azt emelte ki, hogy jövőre újabb felminősítésnek ágyaz meg a mostani bejelentés.
Legutóbb, október végén a Moody’s vizsgálhatta volna felül a magyar adósbesorolást, azonban a hitelminősítő – idén harmadszor – sem vizsgálta a magyar osztályzatot, így azt továbbra is a befektetési kategória alapszintjén tartja nyilván, ami a Moody’s értékelési skáláján a „Baa3”-at jelenti, amire továbbra is stabil kilátást tart érvényben.
A magyar államadós-besorolás tavaly került vissza a befektetési kategóriába: elsőként a Fitch tavaly májusban, majd az S&P tavaly szeptemberben minősítette fel a befektetési ajánlású osztályzati kategóriába a magyar államadósságot. A Moody’s tavaly novemberben tette meg ugyanezt. Ezt akkor egyebek mellett azzal indokolták, hogy a magyar kormány elkötelezett az államadósság csökkentése mellett, javul az adósságállomány szerkezete és ezáltal csökkent a gazdaság külső sérülékenysége.
Így jelenleg, tavaly november óta mindhárom piacvezető nemzetközi hitelminősítő a befektetésre ajánlott osztályzati sávban tartja a magyar adósbesorolást.
Az S&P idén augusztusban lépett, és felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással látta el a magyar osztályzatot. Indoklása szerint a magyar reálgazdasági és külső fizetési mérőszámok javulása elősegítheti a pénzügyi szektorban zajló javulási folyamat folytatódását. Ezt korábban a Moody’s is kedvezően ítélte meg: a cég tavaly júniusban pozitívra javította a magyar bankrendszerre adott kilátását, amit a múlt hónap végén megerősített.
A Moody’s akkor közölte azt is, hogy várakozása szerint a szektorszintű nem teljesítő kinnlevőség-ráta a teljes hitelportfolió 9 százaléka körüli szintre csökken 2018 végéig a tavalyi év végén mért 14,7 százalékról. Úgy vélték, hogy a devizaalapú lakossági hitelek két évvel ezelőtti átváltása megszüntette a forint esetleges meredek leértékelődéséből eredő banki hitelkockázatokat a lakossági szektorban.
A nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország jó úton jár, ezt a piaci szereplők, az Európai Bizottság és más nemzetközi szervezetek mellett már a hitelminősítők is megerősítik – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szombat reggeli közleményében.
Varga Mihály elmondta: a Fitch Ratings elsősorban Magyarország pénzügyi sérülékenységének jelentős csökkenését emelte ki. Saját módszertanuk szerint a nettó külsőadósság-mutató, amely az állam és a magángazdaság külföldi tartozásait jelzi, 2014-ben még a GDP 53 százalékán állt, idén pedig már csak 9 százalék volt. Ez a folyamatos törlesztéseknek és a magas folyó fizetési többletnek is köszönhető – emelte ki a miniszter.
A Fitch elemzői is aláhúzták, hogy hatodik éve csökken az államadósság, és várakozásuk szerint 2019 végére a GDP 69 százalékáig süllyedhet az adósságráta. Ez a szint még mindig magas a versenytársainkhoz képest, a baloldali kormányok alatt felvett hitelek törlesztése még sokáig terhet fog jelenteni – jelezte Varga Mihály.
Nemcsak az adósság mértéke, hanem a szerkezete is fontos; a Fitch pozitívan értékelte a belföldi befektetők súlyának emelkedését és a devizaarány jelentős csökkenését is – fűzte hozzá.
A gazdasági növekedést a hitelminősítő várakozásai szerint a belső kereslet élénkülése fogja hajtani, köszönhetően a magas foglalkoztatottságnak és a bérek gyors emelésének. Az újrainduló hitelezés és az uniós források a beruházásokat fogják felpörgetni, és az európai országokból erős lesz a kereslet a magyar áruk iránt – emelte ki a miniszter. Jól látszik, hogy külföldön is elismerik a tavaly novemberi hatéves bérmegállapodás gazdaságösztönző hatásait, csak a mértékben van eltérés a kormányzati várakozáshoz képest – mondta.
Varga Mihály emlékeztetett: a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül már kettő, a Fitch és a Standard & Poor's is a felminősítésre utaló pozitív kilátást tart érvényben. A magyar gazdaság alapjai erősek, a növekedés fenntartható pályán van, így minden adott, hogy jövőre a befektetési kategórián belül is feljebb lépjen Magyarország – jelentette ki a miniszter az NGM közleménye szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.