Rányomta bélyegét a spanyol részvénypiacra, hogy a december 21-i katalán választások után is bizonytalan maradt a jövő. A spanyol tőzsde vezető részvényeit tartalmazó IBEX 35 index 1,2 százalékos eséssel zárt pénteken – a Banco Sabadell és a CaixaBank árfolyama is több mint 3 százalékot zuhant, de a Santander, a Bankia és a BBVA is visszaesést könyvelhetett el – írja a Reuters hírügynökség.
Az őszi függetlenségi referendum, illetve az azt követő események megviselték Katalónia gazdaságát, amely eddig élen járt a spanyol GDP megtermelésében.
A Moody’s a megosztottságot tükröző újabb választás után a régió további hanyatlására számít, s ez az egész ország gazdaságát is visszavetheti, hacsak egy másik régió nem tudja nagyobb növekedéssel kompenzálni a kiesést.
Senki nem fog Katalóniában befektetni, ameddig nem tisztázódik a helyzet
– erősítette meg a hitelminősítő prognózisát José Carlos Díez közgazdász.
Az október 1-jei népszavazás óta több mint háromezer cég költöztette el a székhelyét a régióból, és a térségben maradó vállalatok 46 százaléka is befagyasztotta a 2018-as költségvetési terveit, azt remélve, hogy a választások után világos képet kapnak a jövőről.
Bár a regionális választásoktól a katalán helyzet normalizálódását várta a helyi vállalatok mellett Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök és kormánya is, a szavazás végeredménye nem oldotta meg a problémákat. A megszerezhető 135 parlamenti helyből 37-et a függetlenedést ellenző Állampolgárok (Ciudadanos) nevű párt szerzett meg. Nem sokkal maradt el tőle a leváltott katalán elnök, Carles Puigdemont pártja, az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya), valamint a másik függetlenségpárti erő, a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC). Ők 34, illetve 32 képviselői helyet szereztek.
Az élen végző pártok egyike sincs könnyű helyzetben: az Állampolgárok pártja nehezen találhat koalíciós partnert, a függetlenségpártiakat pedig – noha elegendő szavazattal rendelkeznének többségi kormány alakításához – az hátráltatja, hogy az ERC élén álló Oriol Junqueras előzetes letartóztatásban van, és Puigdemontra is hasonló sors várna, ha nem ragadt volna Brüsszelben.
Rajoy ráadásul hangsúlyozta, hogy a regionális választások győztesével, azaz az Állampolgárok pártjával szeretne elsősorban tárgyalni a katalóniai kormányalakításról. A spanyol miniszterelnök figyelmen kívül hagyta Puigdemont kérését, aki párbeszédet kezdeményezett, illetve haza szeretne utazni. A katalóniai kormányalakítási tárgyalások az ünnepek után, január 6-án kezdődhetnek el, a parlamentnek február 8-ig kell szavaznia az új kormány beiktatásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.