Egy komplex gazdasági kérdésre talált megoldást a kormány azzal, hogy a legutóbbi kormányrendelet nyomán december 31. helyett csak január 31-ig kell teljesülniük az idei kifizetési céloknak – mondta a Világgazdaságnak Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. A Portfolio értesülésére reagálva kifejtette:
amíg költségvetési forrásból finanszírozzák a győztes pályázók projektjeit, addig tovább nő az államháztartási hiány.
Akkor fordul a kocka, ha az állami és vállalati beruházások során létrejövő teljesítésalapú számlákat elkezdi százmilliárdos nagyságrendben ellentételezni az Európai Bizottság. A fejlesztések jelentős része azonban ma még nem tart ott, hogy Brüsszel fizethessen, másrészt adminisztratív okai is vannak a csúszásnak – tette hozzá.
Így viszont a kormány kénytelen volt kétszer is megemelni az uniós támogatások megelőlegezésének költségvetési keretét, előbb tavaly novemberben 800 milliárd, majd idén augusztusban újabb 700 milliárd forinttal.
Mindez azonban nyomot hagyott a makrogazdasági adatokon: az államháztartás központi alrendszerének halmozott hiánya 1639 milliárd forint volt az év első tizenegy hónapjában, miután a kiadási oldalon az uniós projektekkel összefüggő kifizetések tovább emelkedtek, novemberig elérték az 1925,2 milliárd forintot.
Ezzel a manőverrel azonban az uniós kifizetési terv nem az államháztartási hiánycél kárára érhet célba. Eközben a fejlesztéspolitikai intézményrendszeren amiatt is fokozódik a nyomás, mert a dolgozók 12–24 havi prémiumai múlhatnak azon, sikerül-e december vége helyett január 31-ig folyósítani 2200 milliárd forintnyi támogatást a kedvezményezetteknek. Hiába nyílt egyre nagyobbra az olló, a két egymással ellentétes folyamat következtében végül mindkét cél teljesülhet.
Pörög a legújabb Ginop-pályázat
A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programon (Ginop) belül tegnap déltől lehet pályázni a 17 milliárd forint keretösszegű, kkv-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén (Ginop 2.1.8) elnevezésű pályázatra. Projektenként 5–15 millió forintot lehet nyerni, a felhívás népszerűségét jelzi, hogy már az első három órában 657-en adták be a pályázatukat 7,76 milliárd forint értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.