A tárcavezető elmondta, hogy az áramellátás tekintetében az atomenergia mellett a megújuló energiákra, főként a napenergiára támaszkodna a kormány. A miniszter erről már december közepén is beszélt tájékoztatójában.
Az a cél, hogy a magyar önállóság erősödjön az energetika terén
– jelentette ki Lázár János, hozzátéve, hogy a Paksi Atomerőmű jelenleg körülbelül a napi áramigény 50 százalékát tudja lefedni, míg a fennmaradó 50 százalékot az import adja. Ez utóbbit váltaná ki a kormány, amely szerint a napelem lehet a megoldás. Szavai szerint ez lesz a magyar energetikai politika alapja. Hozzátette,
az a célkitűzés, hogy az országnak ne kelljen áramot importálnia,
az energiaimportot 10 éven belül elhagynák.
A miniszter két szempont emelt ki:
Lázár 3000 darab fél megawattos kis teljesítményű napaelempark létrehozásáról beszélt. Ezeket a földhasználó földművesek földjeire telepítenék.
A földtulajdonosoknak engedélyt és kedvezményes hitelt biztosítanak kis teljesítményű napelemparkok létrehozásához.
Hozzátette, hogy 1 kis teljesítményű napaelempark 1 hektár területet vesz igénybe. A kormány emellett mindent megtesz, hogy ezek a naperőműparkok hazai tulajdonban létesüljenek.
A támogatási rendszereket felül fogják vizsgálni, ezzel kapcsolatban pedig a kormány már felvette a kapcsolatot az Európai Bizottsággal, amely Lázár szavai szerint „határozottan támogatja” ezt az irányt.
A kormány megkönnyíti a családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) kapcsolatos ügyintézést – közölte a miniszter. Lázár János jelezte: a bürokratikus akadályok csökkentéséről két hét múlva dönt a kormány.
A tárcavezető mindezek mellett többek között beszámolt még a 2018-as adó- és járulékváltozásokról, a béremelkedésekről, valamint két vasútfejlesztés (Budapest és Kolozsvár, illetve a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros közötti gyorsvasút) támogatásáról is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.