BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rengeteg pénzből modernizálódhat Kecskemét

Kósa Lajos tárca nélküli miniszter pénteki kecskeméti sajtótájékoztatóján közölte, hogy Kecskemét 100 milliárd forintos támogatásából 25 milliárd egy teljesen újszerű gazdaságfejlesztési alapba kerül.

A Modern városok program kecskeméti támogatási összege mintegy 100 milliárd forint és az annak keretében megvalósuló gazdaságfejlesztési alap teljesen újszerű – közölte a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter pénteken, országjárásának kecskeméti állomásán.

Kósa Lajos elmondta, hogy a Modern városok program összesen 3500 milliárd forint összértékű, azt 2022-ig kell felhasználni. A 23 megyei jogú város vonzáskörzetében több mint 6 millió ember él, így ezek a fejlesztési programok a vidéki Magyarország fejlesztését szolgálják.

Kiemelte, a program keretében Kecskeméten 25 milliárd forintból megvalósuló gazdaságfejlesztési alap teljesen újszerű, ilyen az országban még nem működik.

Kósa Lajos, a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter (k), Szemereyné Pataki Klaudia polgármester és Zombor Gábor, a térség fideszes országgyűlési képviselője a Modern városok program fejlesztéseivel kapcsolatosan tartott sajtótájékoztatón Kecskeméten, a Városi Alapkezelő Zrt. irodájában
MTI Fotó: Ujvári Sándor

A miniszter beszélt arról is, hogy iparfejlesztés nem létezik infrastruktúra nélkül, így villamos áram nélkül modern ipar.

A térségben a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. egy 20 milliárd forint értékű fejlesztést valósít meg távvezeték építése formájában.

Kósa Lajos elmondta: a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis a magyar légierő által használt egyetlen katonai repülőtér, ezért minden polgári fejlesztést a katonai fejlesztésekkel összehangolva kell végezni, és figyelembe kell venni a honvédelmi törvényt is.

Így az 5,1 milliárd összegű fejlesztési csomag részben katonai célú, de tartalmazza a polgári használat kialakítását is. Kecskemét önkormányzata ugyanis egy kisrepülőgépes és charterforgalomra is alkalmas repülőtér kialakítását kezdeményezte.

A polgári célra használatos terület a katonai repülőtértől leválasztott területen, egy szomszédos telken zajlik majd. A katonai célú repülőtéren a le- és felszállás valósul majd meg – tette hozzá.

Az önkormányzat a Barényi Béla út fejlesztésére 2,5 milliárd forintot, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének korszerűsítésére 4,2 milliárd forintot, a Kada Elek középiskola elköltöztetésére 5 milliárd forintot, míg a kecskeméti városháza műemléképületének felújítására 5,2 milliárd forintot fordíthat.

Az egyetemi ipari kutatóközpont kialakítására szánt 15 milliárd forint kapcsán Kósa Lajos azt mondta: a projekt tartalmát újra kell gondolni, mert a kezdeti céloknak megfelelő tervek Érden és Zalaegerszegen már megvalósulóban vannak. „A pénz nem veszett el, csak a tartalmat kell pontosítani” – tette hozzá.

Szemereyné Pataki Klaudia (Fidesz-KDNP) polgármester a sajtótájékoztatón emlékeztetett:

az ipar jelen pillanatban 620 milliárdos fejlesztést valósít meg a térségben, és ehhez kell kapcsolódnia az önkormányzati és állami fejlesztéseknek, beruházásoknak is, hogy – mint egy mozaik egyes darabkáiként – tovább szolgálhassák a város jövőjét

A polgármester hangsúlyozta: a Modern városok program keretében megvalósuló intermodális csomópont létrehozása során a helyi buszközlekedés központja átkerül a helyközi mellé, a vasútállomás épületét felújítják, és új parkolókat is kialakítanak majd.

Zombor Gábor (Fidesz) országgyűlési képviselő a Kecskemét Fejlődéséért Alap legnagyobb érdemének nevezte, hogy megújuló támogatási forrás és teljes mértékben Kecskemétet szolgálja, hiszen a beruházások és a szolgáltatások fejlesztése is ott valósul meg, ezek pedig egyben további munkahelyeket, adóbevételeket és az életszínvonal emelkedését jelentik.

Mint mondta, a példaértékű kezdeményezéshez, az alapkezelőhöz eddig már 46 támogatási igény érkezett több mint 20 milliárd forint értékben.

Salacz László (Fidesz) országgyűlési képviselő kiemelte: az úthálózat fejlesztése Kecskeméten a Modern városok program keretében két lépcsőben valósul meg. A 445-ös út, vagyis a kecskeméti északi elkerülő út továbbvezetése megteremti a kapcsolatot Kecskemét nyugati és déli része között. Ennek átadása 2018 végére várható. A másik fontos fejlesztés pedig az 52-es főút belterületi szakaszának négysávosítása lesz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.