Továbbra is aggódnak a Fed döntéshozói az alacsony infláció miatt, és nem értik, hogy a rekordalacsony munkanélküliség miért nem indítja be a drágulást. Az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet szerda este közzétett, a legutóbbi, decemberi üléséről készült jegyzőkönyvéből kiderült, hogy 4 százalék alatti átlagos munkanélküliséget valószínűsítenek 2018-ra és 2019-re is, de az inflációs várakozásukat 2 százalék alatt tartják.
A Fed döntéshozó szerve, a nyílt piaci bizottság (FOMC) legtöbb tagja úgy vélte: középtávon biztos megérkezik a drágulás a 2 százalékos célérték fölé, bár egyesek szerint tartós tényezők gátolják az árak gyorsabb emelkedését. Az infláció lesz Jerome Powell, a következő Fed-elnök első hónapjának legfőbb gondja. Megfelelő inflációs nyomás nélkül ugyanis nehéz lesz indokolni a további kamatemeléseket, amelyeket a piac már beárazott. Mint ismert, a Fed ugyan három kamatemelést valószínűsített az idei évre, ám a piac négyet sem tart kizártnak. Powell a következő ülésen, február 1-jén veszi át Janet Yellen hivatalát. Elemzők szerint kénytelen lesz némileg letérni a Yellen által kikövezett útról: ha az infláció nem talál magára, akkor lassabban kell haladni a kamatemelésekkel. Mindezek ellenére a decemberi ülésen jelen lévők még kitartottak az alapkamat lassú, fokozatos emelése mellett.
A jegyzőkönyvből kiderült az is, hogy a nyílt piaci bizottság megosztott abban, hogy az elfogadott adócsomagnak milyen hatása lesz a gazdasági növekedésre. A többség úgy vélte: a lakossági adócsökkentés a fogyasztáson keresztül kedvező hatással lesz a GDP-bővülésre és az inflációra is, míg a társaságiadó-csökkentés a tőkekiadásokra és a beruházásokra fog pozitív hatást gyakorolni.
Mások úgy érveltek: a vállalati szektor az adócsökkentés révén fennmaradó tőkét inkább akvizíciókhoz, adósságrendezéshez, esetleg részvény-visszavásárlásokhoz fogja felhasználni. A szkeptikusok hozzátették: a fogyasztás bővülése hirtelen és indokolatlan emelkedést okozhat az inflációban. Amiben mindenki egyetértett: az adócsomag várhatóan átmeneti és kisebb mértékű lökést adhat az idei GDP-növekedésnek. Ennek ellenére a felek közt fel sem merült, hogy az idei és a jövő évre valószínűsített három-három kamatemelést növeljék.
A tőzsde nem igazán érezte meg a jegyzőkönyv közzétételét, a vezető amerikai indexek csak enyhén erősödtek, bár tegnap reggel már emelkedéssel nyitottak. A 10 éves amerikai államkötvény hozama 3 bázisponttal 2,44 százalékra ereszkedett, a dollárindex viszont minimálisan és átmenetileg erősödni tudott. A piac már beárazta, hogy a következő, január 31. és február 1. közti ülésen további 25 bázisponttal megemeli az alapkamatot a Fed, a további emelésnek alig van ellenzéke a nyílt piaci bizottságon belül. A decemberi ülésen is csak ketten szavaztak az emelés ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.