Az euróval szembeni több mint kétéves csúcsáról fordult vissza tegnap a zloty: a 4,132-es keresztárfolyamról 0,3 százalékot korrigált. A dollárral szembeni több mint hároméves csúcsán, a 3,33-os keresztárfolyamon január végén állt a kurzus. A deviza tavaly év eleje óta erősödik, csak 2017-ben kis híján 5 százalékot az euróval és bő 17 százalékot a dollárral szemben.
A devizaerősödés alapjaként a magas GDP-növekedést és az egyre alacsonyabb munkanélküliséget emelte ki Teresa Czerwinska pénzügyminiszter a Reutersnek adott tegnapi interjújában. Tavaly a bruttó nemzeti termék, az elemzői várakozásokat felülmúlva, 4,6 százalékkal nőtt, a munkanélküliség 0,3 százalékponttal 6,9 százalékra nőtt januárban, de csökkenő tendenciát mutat.
A zloty erősödése miatt nem aggódik a tárcavezető, kiemelte, hogy árt ugyan az exportnak, de a stabil fundamentumok alátámasztják a kurzust, sőt, „van még tér fölfelé”. Czerwinska úgy véli, hogy a kamat most az optimális szinten van, bár nem zárta ki, hogy idén kamatot emelhet a jegybank. A miniszter bízik a lendület megtartásában, bár úgy látja: a tavalyi negyedik negyedéves, 5,1 százalékos GDP-bővülés valamelyest lassulni fog. A növekedés alapjául továbbra is a fogyasztás és az egyre jobban bővülő beruházások szolgálhatnak. A gazdasági növekedés és az adóelkerülést megnehezítő törvénycsomag együttesen az idén 182 milliárd zlotyra, azaz 44,1 milliárd euróra csökkenti az állam finanszírozási szükségleteit.
Az ország idei kilátásairól az Európai Bizottság is optimistán nyilatkozott, a szervezet 4,2 százalékos idei és 3,6 százalékos jövő évi GDP-bővülésre számít. Elemzők szerint még az infláció hiánya sem okozhat gondot, bár a maginflációs ráta az erősödő fogyasztás ellenére sem jutott 2014 óta 1 százalék fölé. A lengyel statisztikai hivatal tegnapi adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom januárban – a 7,3 százalékos piaci konszenzust felülteljesítve – 8,2 százalékkal bővült. Az ipari termelés is gyorsult, a 8 százalékos piaci előrejelzés helyett 8,6 százalékkal bővült januárban éves bázison. Inflációs nyomás azonban termelői oldalon sem jelentkezik, januárban a termelői árak csak 0,2 százalékkal nőttek éves alapon. Az adat meghaladja ugyan a 0,1 százalékos várakozást, de jól mutatja a folyamatos lassulást: tavaly szeptemberben még 3 százalékkal növekedtek a termelői árak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.