A növekedési adatokat értékelve a tárcavezető kiemelte, hogy 2017-ben hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2016-ban, ráadásul ebből kettő az utolsó negyedévben esett ki. Az ezeket a hatásokat figyelembe vevő, uniós összehasonlítások alapjául is szolgáló növekedési adatok még kedvezőbb képet mutatnak. Eszerint tavaly 4,2 százalékkal, az utolsó negyedévben 4,8 százalékkal növekedett a GDP. Időben visszatekintve is kiemelkedő teljesítmény ez, amit jól jelez, hogy
a KSH 2005 óta, azaz 12 éve nem mért ennél nagyobb mértékű bővülést
– hívta fel a figyelmet Varga Mihály a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint.
A tárcavezető elmondta, hogy a tavalyi 4 százalékos növekedés negyede, 1 százalékpont a 2016 novemberében megkötött hatéves adó- és bérmegállapodás gazdaságösztönző hatásának köszönhető. A kedvező hatások a magyar háztartások számára is kézzelfoghatóak. A 12,8 százalékos béremelkedésnek és a 70 ezer fővel magasabb foglalkoztatásnak köszönhetően tavaly a munkavállalók nagyságrendileg 1 100 milliárd forintnyi többletbért vehettek kézhez, amely egyben magasabb életszínvonalat is eredményezett – ismertette Varga Mihály.
A magyar gazdaság növekedése stabil, fenntartható, valamint széles alapokon nyugszik. Ez utóbbit jelzi, hogy 2017-ben a kedvezőtlen időjárással sújtott agrárium kivételével minden ágazat pozitívan járult hozzá a növekedéshez. A stabilitás és fenntarthatóság szempontjából a miniszter kiemelte, hogy az egyensúlyi folyamatok is kedvezőek, azaz a növekedés gyorsulását nem eladósodás táplálja. Épp ellenkezőleg: az államháztartási hiány stabilan alacsonyan, 2 százalék körül alakult, amelynek eredményeként az államadósság rátája is érdemben csökkent – mondta el Varga Mihály.
Nemzetközi összevetésben hazánk növekedése továbbra is jelentősen meghaladta az Európai Unió teljesítményét: az Eurostat gyorsbecslése alapján a negyedik negyedévben az unió átlagosan 2,6 százalékkal növekedett. Így
2017-ben tovább gyorsult a magyar gazdaság felzárkózása.
A visegrádi országok közül az Európai Bizottság előrejelzése alapján az egész éves adatot tekintve előkelő helyen, a negyedéves növekedésben viszont az első helyen végeztünk – húzta alá a nemzetgazdasági miniszter.
Jót tett az építőipar a magyar gazdaságnak
Magyarország GDP-je tavaly a negyedik negyedévben 4,4 százalékkal nőtt a KSH adatai szerint. A K&H vezető makrogazdasági elemzője szerint a növekedés meghaladta a várakozásokat.
Varga Mihály hozzátette: 4,3 százalékos növekedési ütemet vár az NGM az idei évben. A bér- és adómegállapodás, illetve a társasági adó 9 százalékra csökkenésének növekedésserkentő hatása idén jobban fog érvényesülni, emellett számolni lehet a lakáspiac további erősödésével is – tette hozzá a tárcavezető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.