BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az árak emelkedését várják az elemzők

A februári 1,9 százalékos infláció lehetett az idei mélypont, ezután lassú emelkedés jöhet – vélik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai kapcsán elemzők.

Februárban a fogyasztói árak átlagosan 1,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, januárhoz viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőttek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az elemzők 2 százalékos februári inflációt vártak az előző két havi egyformán 2,1 százalék után. Az év második hónapjában a szeszes italok, a dohányáruk, valamint az élelmiszerek ára nőtt a legnagyobb mértékben. Az év első két hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 2 százalékkal emelkedtek.

Virovácz Péter – ING Bank

A legmagasabb – messze átlag feletti – inflációt továbbra is az élelmiszerek és szeszes italok, dohányáruk csoportjában mérték. A célzott áfacsökkentések tehát érdemben nem éreztetik hatásukat, miközben a jövedéki adó változása komoly hatást gyakorol az érintett termékek árára

- kommentálta a KSH eredményeit Virovácz Péter, az ING Bank makrogazdasági elemzője.

Hozzátette, előre tekintve úgy látják, hogy a februári adat jelentheti az idei év mélypontját inflációs szempontból és a következő hónapokban lassú, fokozatos emelkedés várható, amivel év végére 2,8 százalékra kúszhat az áremelkedés üteme. Az év egészét tekintve átlagosan 2,6 százalékos inflációval kalkulálunk. Az általános áralakulás így jelenleg nem indokol irányváltást a jegybanki politikában„ – fűzte hozzá a szakember.

Suppan Gergely – Takarékbank

Az idei év első hónapjaiban az üzemanyagok bázishatása miatt alacsony maradhat az infláció, majd bázishatások miatt az év közepére átmenetileg megközelítheti a 3 százalékos inflációs célt, amit az okozott, hogy az üzemanyagárak a tavalyi év közepén jelentősen csökkentek, így a viszonyítási bázis alacsony lesz. Az év eleji célzott áfa csökkentések is támogatják az alacsony inflációt – jelentette ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

Szerinte az év végére az infláció ismét kissé mérséklődhet, így idén átlagosan 2,5 százalékos inflációra lehet számítani, azonban a gyorsuló belső kereslet és a bérköltségek növekedése miatt az infláció nagyobb gyorsulást is mutathat, bár ennek még nem mutatkoznak jelei.

Ezzel szemben a viszonylag alacsony olajárak és tartósan alacsony importált infláció fékezhetik az árak emelkedését. Emiatt az MNB egyelőre középtávon nem kényszerül a monetáris kondíciók szigorítására, így a Monetáris Tanács tartósan lazán tarthatja a monetáris kondíciókat nem-konvencionális eszközök használatával. Ugyanakkor 2019-ben már tartósan elérhető lesz a 3 százalékos inflációs cél – tette hozzá Suppan Gergely.

Németh Dávid – K&H Bank

A múlt év utolsó hónapjaiban látott 2,4 százalékos és a januári 2,1 százalékos ütemhez képest lassulást jelentő 1,9 százalékos februári infláció megfelel a várakozásoknak – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője a KSH adatai kapcsán. Hozzátette, az inflációt lefelé húzta a bázishatás, emellett a tartós fogyasztási cikkek és az üzemanyagok ára is.

Bár a tartós fogyasztási cikkek iránt jelentős a lakossági kereslet, ennek ellenére ebben a termékkörben nem látható jelentősebb drágulás, ami az alacsony importált inflációnak köszönhető. A szolgáltatásoknál látható egy mérsékelt drágulás, ennek egyik oka a lakossági kereslet. Másik oldalról pedig a szolgáltatóknál végrehajtott béremelések miatt emelkedik a szolgáltatások ára

– fogalmazott a szakember. Szerinte a februári 1,9 százalékos infláció lehetett az idei mélypont, márciusban stagnálás vagy a februárinál valamivel magasabb érték várható. A második negyedévtől gyorsulhat az infláció, főként a harmadik negyedévben várható nagyobb tempó. A jelenlegi kilátások alapján decemberre az infláció elérheti a 3 százalékot, így az éves infláció 2,5 százalék körül lehet – vélekedett az elemző.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.