A hitelfelvétel feltételei 20 százalékkal enyhültek az MNB kutatása szerint, ráadásul további enyhülésre számítanak a piaci szereplők. A bankok 20 százaléka várta, hogy a hosszú lejáratú hitelállomány nőni fog, azonban ténylegesen a hitelintézetek 60 százaléka tapasztalta ezt. A bankrendszer hitelezésen keresztül ciklikusan semleges hatást gyakorol a gazdasági növekedésre.
Három éve nulla közeli volt a hitelállomány változása, 2016-ban és tavaly már növekedett a szektor, a tavalyi utolsó negyedévben pedig nulla közeli volt a változás. A bővülést a személyi kölcsönök hajtották tavaly.
Folyamatosan nő a hosszú kamatperiódusú kölcsönök aránya, az utolsó negyedévben pedig a fogyasztóbarát hitelek aránya, decemberben már 40 százalék volt ezek aránya a rögzített kölcsönök között.
A bankok várakozásai ebben a szektorban is bejöttek, a bankok nem enyhítettek, azonban 2018 elején a pénzintézetek 20 százaléka lazább feltételeket vár.
Egyre gyakrabban találkozunk kombinált hitelfelvétellel, amikor a lakáshitelt egy éven belül személyi kölcsönnel egészítik ki. A hitelismétlők számát is megvizsgálták, 30 százalék már meglévő személyi kölcsön mellé vesz fel egy újabb kölcsönt, különösen a pénzügyi vállalkozások körében magas ez az arány, itt 46 százalékot mértek.
A lakáshitel feláraknál az 1 és 5 éves fixálásnál láthattunk jelentősebb csökkenést, így csökkent a hazai és régiós felárak közötti gap, de még lenne tere a magyar számok csökkenésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.