A Modern városok programban eddig több mint 760 milliárd forintot fizettek ki; hazai forrásból 480,4 milliárdot, uniós pénzből pedig 280,6 milliárd forintot kaptak a városok. A 250 projektből 155 már elkezdődött – válaszolt a Világgazdaság kérdésére a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter, Kósa Lajos sajtóosztálya. A fejlesztések összértéke 3500 milliárd forint. Ebből 700 milliárd minősül uniós, 500 milliárd pedig vegyes, azaz EU-s és hazai forrásnak. A programot kétharmad részben a magyar állam finanszírozza.
Magyarországon 23 megyei jogú város van. Ezekben él az ország lakosságának több mint az ötöde, 2,3 millió ember, dolgozik a 4,2 millió munkavállalóból 1,2 millió, illetve tanul a hallgatók 48 százaléka. A magyar GDP 40 százalékát a megyei jogú városok és agglomerációik adják.
Orbán Viktor miniszterelnök 2015 márciusában, Sopronban hirdette meg a Modern városok programot, és már mind a 23 megyei jogú várossal kötött fejlesztési megállapodást a kormány. A többi projekt olyan városoké, amelyekkel a kabinet 2017-ben szerződött, szintén azzal a céllal, hogy a program fejlesztéseinek döntő része 2022-ig megvalósuljon. Addigra az összes megyeszékhelyet be kell kapcsolni a gyorsforgalmi úthálózatba. Országosan húsz projekt szól nagy léptékű úthálózat-fejlesztésről, ezek már vagy épülnek, vagy tart az előkészítésük. A kiépülő úthálózat 50 kilométeres vonzáskörzetében segíti a gazdaság fejlődését és a munkaerő mobilitását.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.