A nem hagyományos pártok, az Öt Csillag Mozgalom és az Északi Liga lettek a vasárnapi olasz választás nagy nyertesei. A törvényhozás március 23-án ül össze, ekkor kezdi meg hivatalosan is az egyeztetéseket a pártokkal Sergio Mattarella köztársasági elnök. Ezeken derül ki, hogy milyen koalíciókötési hajlandóság mutatkozik, ki kaphat kormányalakítási megbízást.
A legjobb eredményt elérő Öt Csillag Mozgalom ugyanis önmagában nem képes kormányt alakítani, tehát koalíciós kényszerhelyzet alakult ki Olaszországban.
Az ország gazdasági megosztottsága területileg és politikailag is megmutatkozott a választások során. Az északi országrész a jobbközép koalícióra, főleg a Ligára, míg déli területek az Öt Csillagra szavaztak. Az Amundi értékelése szerint ez nem segíti a két győztes pártot a megállapodásban, és éppen ez az, amitől a befektetők a legjobban féltek. A két pártnak ugyanis eltér a véleménye az előző kormány által bevezetett reformokról, és másként vélekednek az Európához fűződő viszonyról is. A jelenlegi helyzetben félő, hogy a kormányalakítási tárgyalások elhúzódnak, így a piaci bizonytalanság tartós lehet.
A politikai bizonytalanság nagyon rosszkor jönne az olasz gazdaságnak, amely három fontos területen is a javulás jeleit mutatja.
Ez a három tényező arra utal, hogy az olasz gazdaság potenciális növekedési üteme magasabb annál, mint amekkorát az EU Bizottság becsült (épp csak a nulla fölé). Az Amundi szerint
a GDP növekedése inkább az 1-1,5 százalék közötti sávba várható, az infláció pedig 1,5-2 százalék körül alakulhat.
Ha ez valóban így lesz, akkor az ország adósságállománya csökkenésnek indulhat és az olasz eszközökre pozitív hatással lesz az alacsonyabb kockázati prémium.
Az első piaci reakciókat az a félelem alakítja, hogy az említett három tényező az új politikai felállásban mennyire kerül veszélybe. Szintén kockázati tényező, hogy az új kormány esetleg nem folytatja elődje költségvetési politikáját. Ez feszültségekhez vezethet az EU hatóságaival és az eurozóna tagországaival szemben egyaránt. Középtávon sok függ attól, hogy az új kormány milyen gazdaságpolitikát kíván folytatni.
Az Amundi elemzése szerint a kedvező forgatókönyvet támasztja alá az is, hogy az alacsonyabb kapitalizációjú olasz cégek már tavaly is kiválóan teljesítettek annak ellenére, hogy csak idén léptek hatályba a működésüket megkönnyítő beruházási adókedvezmények. A tőzsdén jegyzett középméretű olasz vállalkozások sokkal inkább exportorientáltak, mint a hagyományosan a belföldi piachoz kötődő nagyvállalatok. Az Amundi várakozásai szerint a pozitív trend folytatódik: a közepes méretű cégek adják az olasz gazdaságszerkezet gerincét. Ezek általában jó export kilátásokkal rendelkező innovatív vállalkozások, amiket az alapítók vezetnek, jelentős bankhiteleket nyögve. Rajtuk segíthet az előző kormány által bevezetett beruházási adókedvezmény, amely az innováción, a növekedés és a felvásárlások ösztönzésén keresztül hozzájárulhat a hatékonyság javulásához.
Az elmúlt öt évben a közepes méretű olasz cégek nyeresége a duplájára emelkedett, és a nagy kapitalizációjú vállalatoké is 30 százalékkal nőtt. A piaci konszenzus az idei évre a kisebb cégeknél megint két számjegyű növekedést valószínűsít, és a nagyoknál is folytatódhat a pozitív trend.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.