BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jóléti csomaggal növelik a deficitet

Búcsút mondott Pozsony a nullszaldós költségvetésnek, bevezetését évekkel tolták el, hogy legyen fedezet a közérzetet javító intézkedések finanszírozására. A szlovák cégek eközben ezerszám költöznek külföldre.

A szlovák kormány újabb, minden korábbinál méretesebb jóléti intézkedéseket lengetett be, előzetes számítások szerint a 2019-re és 2020-ra vonatkozó csomag 500-600 millió euró kiadással jár majd az államkasszának. Bár a részletek még nem teljesen ismertek, annyi már most kiderült, hogy

az úgynevezett karácsonyi nyugdíjként elkönyvelt, az időseket érintő év végi juttatás mértéke erőteljesen nőhet.

Jelenleg a karácsonyi nyugdíj a juttatás nagyságától függően 70–110 euró között mozog, a magas nyugdíjjal rendelkezők nem is részesülnek belőle. A készpénzben – és nem utalványban – kiadott juttatás jövőre viszont egységesen 220 euró lenne, ami a szlovákiai átlagnyugdíj felének felel meg. Csak ez az intézkedés évi több mint 200 millió eurós terhet jelentene.

A gyermeknevelést áfamentes pelenkával és tápszerekkel segítik
Fotó: Shutterstock

Jövőre tovább emelkedhet a minimálbér, ami az utóbbi években eleve erőteljesen nő: tavaly például 435 euró volt, idén már 480 euró, jövőre pedig 520 euróról beszélnek.

Módosulhat az áfa kulcsa is: a döntően 21 százalékos adó alól mentesülhet a pelenka és a gyermektápszer, a kormánykoalíciós Szlovák Nemzeti Párt (SNS) emellett a szállodai szolgáltatások áfáját is levinné 10 százalékra. A vonatjáratokhoz csatlakozó buszjáratok használatát pedig ingyenessé tennék a diákoknak és a nyugdíjasoknak.

A vezető kormánypárt, a Robert Fico vezette Smer által korábban levezényelt jóléti intézkedések 200-250 millió euró közötti összeget emésztettek fel.

Úgy tűnik, hogy a szlovák gazdaság idei, 4 százalékot elérő növekedésének hatására mintegy 150 millió eurónyi többletbevétel csapódik le az államkasszában, ám ez nem lesz elegendő a felsorolt intézkedések finanszírozásához.

Ezért félő, hogy a nullszaldós állami költségvetés megalkotása 2019-ről átcsúszik 2020-ra, esetleg 2021-re.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.