Egy éve először ismét gyorsabban emelkedtek a brit bérek az inflációnál: a heti átlagos alkalmazotti nominálbér a december–februári időszakban 2,8 százalékkal nőtt 2017 azonos időszakához képest, míg a fogyasztói árak 2,7 százalékkal lettek magasabbak. A magánszektorban éves szinten 2,9 százalékkal emelkedtek a bérek. A növekedés azonban elmarad a City 3 százalékos várakozásától, ezért az adat nyilvánosságra hozatala után kissé visszaesett a font árfolyama a dollárhoz képest.
A reálbérek tavaly áprilisban kezdtek csökkenni, mivel az Európai Unióból való kilépés miatt gyengült a font, ami az infláció megugrását okozta.
A béremelés volt az utolsó hiányzó kirakósdarab Nagy-Britannia hosszú, lassú kilábalásában a pénzügyi válságból
– mondta a The Independentnek Tom Stevenson, a Fidelity befektetésialap-kezelő igazgatója, aki szerint így a jegybank a terveinek megfelelően megemelheti májusi ülésén a félszázalékos alapkamatot. A béremelkedést részben a rekordszintre nőtt foglalkoztatottság hajtja, a februárral zárult három hónapban 55 ezer új munkahelyet hoztak létre, miközben a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékról 4,2 százalékra csökkent. Ilyen alacsony szinten 1975 óta nem járt a mutató.
A Brexit azonban még mindig bizonytalanságot okoz a brit gazdaságban, a vállalatvezetők többsége ezért nem is támogatja azt a kezdeményezést, hogy tartsanak egy második népszavazást az EU-val kötendő megállapodásról, noha ők veszítenek a legtöbbet a kiválással.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.