Az elmúlt két esztendőben a költségvetésben az év végén még maradtak tartalékok, amelyeket a kormányzat elköltött, ám enélkül már korábban is alacsonyabb lehetett volna a deficit – mondta a Világgazdaság érdeklődésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági kutatásvezetője. A 4 százalék körüli növekedéshez vezető pontos intézkedéseket még nem ismerjük, elsősorban a minimálbér emelése és a versenyképesség fokozása jöhet szóba. A szakértő aláhúzta, hogy ha megvan a politikai akarat, akkor megvalósíthatók a konvergenciaprogramban szereplő növekedési tervek.
Idén akár az 5 százalékos GDP-növekedés sem kizárt, a következő években pedig a magyar gazdaság 3,5–4 százalék közötti bővülése reális, a dinamikus emelkedés a költségvetési hiány és az adósságráta leépülését is támogatja – mondta a Világgazdaság kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Bár a pénzforgalmi deficit igen magas, ezt nagymértékben az EU-források megelőlegezése okozza; az európai módszertan szerint számolt ESA-hiány 2 százalék körül alakulhat. Mindez a következő évekre is jellemző lesz, de a pénzforgalmi hiány nullás vagy szufficites lehet, ami jelentősen hozzájárulhat az adósságráta leépítéséhez is.
A Takarékbank szakértője kiemelte, hogy a 6,5–8 százalék közötti nominális GDP-növekedés reálissá teszi az államadósság meredek esését, így nem zárható ki, hogy 2022-re 60 százalék alá ereszkedjen a mutató.
Magyarország GDP-arányos adóssága továbbra is magas régiós összehasonlításban, tehát takarékos költségvetés lenne indokolt – egészítette ki a gondolatot Regős Gábor. Kedvező gazdasági környezetben egyszerűbb csökkenteni a hiányt, mint válság idején, amikor gyakran a szinten tartáshoz is megszorítások szükségesek. A makropályát persze fenyegethetik külső veszélyek, az elemző ezek közé sorolta az előre nem megjósolható recessziót és egy esetleges pénzügyi turbulenciát. Belső okok is felmerülhetnek. A legnagyobb kérdés, hogy a kormány mennyire szorgalmazza a tervezet megvalósítását, illetve hogy a gazdaság szereplői milyen extra forrásokat, kedvezményeket tudnak kicsikarni a döntéshozóktól, amelyek megnehezíthetik a deficit fokozatos leszorítását.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.