A monetáris rendszer reformját kezdeményezők azt akarták elérni, hogy szűnjön meg a kereskedelmi bankok pénzteremtési joga, amelyet kizárólag a jegybank kezébe adtak volna. A javaslattevők ezzel a svájci gazdaságot akarták megvédeni az esetleges későbbi pénzügyi válságoktól.
A német és svájci közgazdászok által kidolgozott elképzelés szerint a bankoknak megtiltották volna az úgymond rendkívüli pénzkihelyezést, mivel a jegybank az az egyetlen intézmény, amely pénzt teremthet. A kereskedelmi bankok csak annyi pénzt helyezhettek volna ki, amennyit a jegybanktól, más hitelnyújtótól kaptak volna, illetve lehetőség lett volna a betétek felhasználására.
Az elképzelésnek nem volt nagy támogatottsága, Svájc valamennyi vezető pártja ellenezte a javaslatot ugyanúgy, mint a cégek és a bankok. A svájci kormány elégedettségét fejezte ki az eredmények hallatán. Ueli Maurer svájci pénzügyminiszter szerint egy ilyen eljárás rengeteg kérdést vetne fel, és megvalósítása évekig húzódó problémákkal járna.
A svájciak általában véve nem szeretnek kockáztatni ... és az emberek nem látták előnyeit a javaslatnak. Emellett láthatóan működik a bankrendszerünk ... a bankokkal szembeni bizalmatlanságot nagyrészt sikerült eloszlatni
– tette hozzá.
Ugyancsak vasárnap szavaztak a svájciak az online szerencsejáték kérdéséről. A megkérdezettek többsége támogatta azt a javaslatot, hogy a svájci kaszinók online szerencsejátékot is űzhessenek, ugyanakkor ezt megtiltsák azoknak a külföldi online működtetőknek, amelyeknek nincs bejegyzett működési engedélyük Svájcban.
A kormány szerint a javasolt változtatással a szerencsejátékokat működtető cégek Svájcban adóznának, és az így befolyó összeget a köz javára lehetne fordítani.
Svájcban referendum volt vasárnap. Ennek a megállapításnak önmagában még persze nincs hírértéke, de ha ezúttal az igenek győznek, az felforgathatja az egész globális bankvilágot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.