BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpöröghetett az infláció májusban

A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint 2,8 százalék lehetett a fogyasztói árindex értéke a múlt hónapban.

Májusban 2,8 százalékkal emelkedhettek a fogyasztói árak 2017 azonos időszakához képest (a szakértők előrejelzése legfeljebb 0,2 százalékponttal tért el a középértéktől), ami jelentős ugrás az áprilisi 2,3 százalékos adathoz képest – derült ki a Világgazdaság konszenzusából.

A maginfláció azonban elmarad a fő mutatótól, a lapunknak válaszoló elemzők alig 2,6 százalékra prognosztizálják az indikátort. A konszenzusunk szerint

a teljes évi átlagos fogyasztói árindex 2,6 százalék lehet, ami mindössze 0,1 százalékkal magasabb a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2,5 százalékos várakozásánál.

A mostani adat különösen érdekes lehet az MNB számára, hisz júniusban adja közzé frissített előrejelzését az inflációs jelentésében – emlékeztetett Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.

Fotó: Szabó Bernadett

Az olajár-alakulást és az MNB erre vonatkozó korábbi várakozását elnézve elképzelhető, hogy a jegybank felülvizsgálja – enyhén megemeli – az inflációs pályáját.

Az előző hónaphoz képest drágulást figyelhetünk meg, emögött egyértelműen az üzemanyagok felértékelődése rejlik, amit tovább erősített a forint gyengülése.

A szolgáltatások áremelkedése is gyorsulhatott, így a maginfláció is felfelé mozdulhatott áprilishoz viszonyítva. A makrogazdasági elemző kifejtette: az élelmiszerek előző hónaphoz képest mérséklődő inflációja segíthet ellensúlyozni az üzemanyagársokkot.

Várakozásaink szerint 0,4 százalékpontot ugorhat az éves alapú mért fogyasztói árindex áprilishoz mérten, amiért elsősorban az olaj drágulása miatt emelkedő üzemanyagárak tehetők felelőssé – mondta lapunknak Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője. Emellett az eurózónában mért infláció is emelkedő tendenciát mutatott az elmúlt hónapokban. Az övezet országai hazánk első számú kereskedelmi partnerei, így az importált infláció mértéke is magasabb lehet, mint a korábbi hónapokban. Az MKB szakértője aláhúzta: az év második felében a súlyosbodó munkaerőpiaci helyzet és a magasabb bérek miatt gyorsulhat az áremelkedési ütem.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.