BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leszedálta a brit gazdaságot a Brexit

A brit gazdaság növekedési kilátásai a globális pénzügyi válság és az azt követő recesszió óta nem voltak olyan gyengék, mint most, és ennek több más tényező mellett a Brexit-folyamatot övező bizonytalanság is az oka – áll a Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) hétfőn ismertetett új, lefelé módosított előrejelzésében.

A brit üzleti vállalkozások érdekképviseletét ellátó kamarai szövetség felülvizsgált prognózisában közölte: 2018 egészére az eddigi 1,4 százalék helyett 1,3 százalékos növekedést vár a brit gazdaságban. A szervezet a 2019-re szóló növekedési előrejelzését 1,5 százalékról 1,4 százalékra rontotta.

A BCC szerint növekedési szempontból az idei naptári év lesz a leggyengébb 2009 óta, amikor a brit gazdaságot a pénzügyi válság recesszióba sodorta.

A kamarai szövetség hétfői előrejelzése szerint az üzleti szektor beruházási értékének növekedési üteme az idén 0,9 százalékra lassul a tavalyi 2,4 százalékról.

Fotó: AFP

Elemzésében a szervezet úgy fogalmaz, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerét övező folyamatos bizonytalanság „megfojtja” az üzleti beruházásokat.

A BCC hétfői előrejelzése a 2018-2020-as időszak mindegyik évében 2,8-2,9 százalékos – vagyis az évtized végéig jórészt stagnáló ütemű – exportnövekedéssel számol.

Suren Thiru, a kamarai szövetség gazdasági elemzésekért felelős igazgatója a BCC új prognózisához fűzött kommentárjában hangsúlyozta: a brit gazdaság kilátásait az új, rontott növekedési előrejelzés után is lefelé ható kockázatok terhelik, mivel ha a brit EU-tagság rendezetlen körülmények közepette szűnik meg, az középtávon valószínűleg még tovább lassítaná a brit hazai össztermék (GDP) növekedési ütemét.

A legutóbbi aktivitási adatokból kiderül, hogy a brit gazdaság növekedése máris jelentősen lassul.

A brit statisztikai hivatal (ONS) május végén közzétett, részletes adatokra épülő második becslése azt mutatta, hogy a brit hazai össztermék negyedéves összevetésben mindössze 0,1 százalékkal bővült 2018 első negyedévében.

A tavalyi negyedik negyedévben 0,4 százalékos GDP-növekedést mértek Nagy-Britanniában.

A rendkívül gyenge idei évkezdet azt is jelenti, hogy a brit gazdaság teljesítménye elszakadt a többi globális erőcentrumétól. Az Európai Unió és a hét legfejlettebb ipari hatalom (G7) egyaránt 0,4 százalékkal, a G7 átlagán belül az amerikai gazdaság teljesítménye 0,6 százalékkal bővült az idei első negyedévben.

Mark Carney a Bank of England kormányzója szerint a brit gazdaság az egyszámjegyű növekedés tartományának alsó széle felé jár
Fotó: AFP

Erre a folyamatra már a Bank of England kormányzója is felhívta a figyelmet. Mark Carney nemrégiben, egy üzleti rendezvényen azt mondta, a beruházási érték százalékos növekedési üteme a többi fejlett ipari gazdaságban kétszámjegyű,

a brit gazdaságban ugyanakkor „az egyszámjegyű tartomány alsó széle felé jár”.

A brit jegybank kormányzója egy másik, nem sokkal későbbi londoni üzleti konferencián kijelentette: a brit háztartások éves átlagjövedelme 4 százalékkal alacsonyabb a Bank of England által a brit EU-tagságról két éve tartott népszavazás előtt erre az időszakra jósolt szintnél. Carney szerint ez azt jelenti, hogy egy-egy brit háztartás átlagosan több mint 900 font (csaknem 340 ezer forint) éves bevételkiesést szenvedett el a referendum előtti jegybanki jövedelem-előrejelzéshez képest.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.