A Brexit miatt rövid idő alatt 3500–12 000 munkahely vándorolhat át Nagy-Britanniából az Európai Unióba a pénzügyi szektorban, hosszabb távon pedig ennél is több állás szűnhet meg – figyelmeztetett a londoni City egyik vezetője a parlament illetékes szakbizottságának ülésén.
Az ágazat Nagy-Britanniában több mint kétmillió, csak Londonban 396 ezer embert foglalkoztat, s az ország bankjai, biztosítói és vagyonkezelői sorra nyitják meg irodáikat a kontinensen, hogy az Európai Unióból való kilépés után is ki tudják szolgálni az ügyfeleiket.
Eddig 1600 állás szűnt meg a Brexit miatt.
A City azt szerette volna, ha a két fél a kilépés után is kölcsönösen elismeri egymás szabályozóit és felügyeleti rendszereit. Theresa May kormánya azonban erről lemondott, s egyfajta „megerősített ekvivalenciamodellt” javasolt, ám Brüsszel ezt elutasítja. Michel Barnier, az Európai Bizottság főtárgyalója emlékeztetett, hogy az unión múlik, elfogadja-e az ekvivalenciát, és ezt csak abban az esetben teszi meg, ha a másik fél szabályrendszere legalább olyan szigorú, mint a sajátja.
Ám ez Nagy-Britannia esetében nincs garantálva.
A pénzügyi szektornál is rosszabbul jártak a televíziós szolgáltatók, esetükben ugyanis alternatívát sem javasolt a kormány. Nagy-Britanniában 1200 nemzetközi tévécsatorna működik, amelyek az unió egész területén sugároznak. Engedély hiányában azonban kénytelenek lesznek áttelepülni valamelyik tagállam területére – figyelmeztette a bizottságot szakmai szövetségük vezetője.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.