A költségvetéssel együtt negyvenkét törvénymódosítást fogadhat el az Országgyűlés – mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államtitkára a költségvetés általános vitájának záróbeszédében.
A Költségvetési Tanács külön vizsgálhatja majd az államháztartás mutatóit, ez az unióban több országban is elfogadott gyakorlat. Mivel az Eximbankot az államháztartás részeként számolták el, meg kell változtatni a bank hitelfelvételi szabályait. A javaslat elfogadása esetén a bank csak állami engedéllyel vehet fel kölcsönt. Az államtitkár összegzése szerint a javaslat egységet alkot, és alátámasztja a jövő évi költségvetés.
Vitatkoznom kell azokkal az állításokkal, hogy egy válság rossz helyzetben találná a magyar gazdaságot
– mondta az államháztartásért felelős államtitkár. Emlékeztetett, hogy míg tíz éve túlzottdeficit-eljárás alatt voltunk, és rossz besorolásunk volt a hitelminősítőknél is, addig most sokkal kevésbé vagyunk kitéve a forint árfolyammozgásának, hiszen a korábbinál sokkal alacsonyabb a devizaadósságunk.
A jövő évi költségvetés éppen a nemzetközi hullámokra, a vártnál magasabb inflációra készült fel, a tartalékokat 50 százalékkal megemeltük
– fejtette ki. A biztonságot növeli az is, hogy a büdzsében 1,8 százalékos hiánnyal számoltak, a középtávú számokat pedig úgy állították össze, hogy 2022-ben érhetjük el az 1,5 százalékos strukturális egyenleget, a deficit pedig 2020-ra csökkenhet 1 százalék alá. Az elmúlt öt évben a magyar gazdaság évente átlagosan 3,6 százalékkal nőtt, az egyensúlyi adatok kordában tartása mellett. Az IMF szerint reális a 4 százalékos növekedés, az OECD 4,4 százalékkal kalkulál, vagyis a nemzetközi szervezetek is elismerik a magyarországi folyamatokat.
Uniós csatlakozásunk után sok hazai lakos külföldön vállalt munkát, de az arányuk jóval kisebb, mint a térség más országaiban. A 2019-re várt 9 százalékos béremelések 6 százalékponttal magasabbak az uniós átlagnál. A hazai emelést segíti a szociális hozzájárulási adó csökkentése, a versenyszférában pedig a kedvezményes adózási lehetőségek (kiva, kata) is támogatják a béremeléseket.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.