A pénzügyi fegyelem fenntartását, a korrupció és a kábítószerkartellek elleni könyörtelen harcot, a külföldi befektetések fokozottabb ellenőrzését, az Egyesült Államoknak pedig baráti jobbot ígért, de az eddigieknél nagyobb gazdasági függetlenséggel Andrés Manuel López Obrador, a Juntos Haremos Historia (Együtt Történelmet Csinálunk) pártszövetség jelöltje, aki történelmi győzelmet aratott a vasárnapi elnökválasztáson. A csak AMLO-ként emlegetett, baloldali populistának tartott 64 éves politikus, Mexikóváros egykori polgármestere az első adatok szerint a szavazatok 53 százalékát szerezte meg, 30 százalékponttal megelőzve legfőbb riválisát. Donald Trump amerikai elnök az elsők között volt, aki Twitter-üzenetében jelezte, hogy kész együttműködni vele. Obrador egyébként részben Trump miatt nyert ilyen nagy arányban: a választók egy része olyan elnököt akart, aki elég erős és határozott ahhoz, hogy szembeszálljon a Fehér Házzal, a szegénységben élő 53 millió mexikói – a lakosság 43 százaléka – pedig olyat, aki a változást, a működésképtelen rendszer felforgatását szimbolizálja.
A hazai és külföldi befektetők aggódva figyelték AMLO választási kampányát, és egyelőre nem nyugtatta meg őket sem az, hogy a győzelmi beszédében a korábbinál engedékenyebb hangot ütött meg, sem pedig az, hogy az átmeneti időszakra egy neves üzletembert bízott meg a gazdasági ügyek vezetésével.
Úgy vélem, Mexikó a pénzügyekben sokkal kevésbé lesz ortodox, az állami kiadások gyorsan növekednek, a költségvetési egyensúly pedig romlani fog
– mondta a CNBC-nek Rafael Elias, a londoni székhelyű Exotic Capital elemzője, aki az ország leminősítését sem tartja kizártnak, ha a majdani kormány elkezdi a költekezést, például valóban megduplázza a legidősebbek nyugdíját. Ez azonnali negatív következményekkel járna: gyengülne a pezó, visszaesnének a külföldi és hazai befektetések, menekülőre fogná a tőke, és akár recesszió is kialakulhat.
A kampány persze egy dolog, az ország kormányzása pedig egy másik. AMLO például élesen ellenezte az energiaszektor 2013 utáni államosítását, most viszont azt ígéri, hogy tiszteletben fogja tartani a meglévő megállapodásokat – amennyiben nem merül fel korrupció gyanúja. Az optimistábbak arra is emlékeztetnek, hogy Mexikóváros polgármestereként kimondottan pénzügyi héjának bizonyult, akinek sikerült lényegesen csökkentenie a szegénységet, miközben a népszerűségi mutatója meghaladta a 80 százalékot. Most sem tervez államosítást, és piacbarát gazdaságpolitika folytatásával kecsegtet adóemelés, új adók bevezetése vagy az államadósság növelése nélkül. A korrupció elleni harc azonban az olajipar reformjának lassításához vagy leállításához vezethet, és veszélybe kerülhet a jegybank önállósága is.
Ami az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) újratárgyalását illeti, a nacionalista, makacsnak tartott AMLO elemzők szerint kemény álláspontot fog képviselni, nem kizárt, hogy a nulláról kezdi újra az egyeztetéseket, hogy megmutassa szavazói bázisának:
A gringók nem használhatnak ki bennünket.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.