BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Donald Trump tovább feszíti a húrt

Kína választ ígért arra az esetre, ha az amerikai kormányzat 10-ről valóban 25 százalékra emeli a 200 milliárd dollár értékű kínai importárura kivetendő védővámot. Az ázsiai feldolgozóipar teljesítményén már érződik a vámháború hatása.

Az amerikai kormányzat a Bloomberg értesülése szerint a jelzett 10 helyett 25 százalékos vámot vet ki 200 milliárd dollár értékű kínai importárura. A hírre világszerte minimálisan gyengültek a tőzsdék, de elemzők szerint a reakció meglehetősen visszafogott volt, és hamar megnyugodott a befektetői hangulat. „A piacok valószínűleg alábecsülik a vámok gazdasági hatásait, ezért nem izgulnak” – mondta a Reutersnek Thu Lan Nguyen, a Commerzbank devizastratégája.

A jüan árfolyama folyamatosan ingadozott, de végül erősödéssel zárt a dollárhoz képest.

Peking zsarolásnak tekinti a lépést, amely áruk széles körét érinti – a listát már korábban nyilvánosságra hozták. A több ezer felsorolt termék között vannak vegyi anyagok, acél, alumínium, fogyasztási javak, például kutyaeledel, bútor, szőnyeg, autógumi, kerékpár, szépségipari termékek, alaplapok, világítótestek és élelmiszerek. Vámot vetnek ki többek között a tilápiára, amely a garnéla, a lazac és a tonhal után a legnépszerűbb hal- és rákféle az Egyesült Államokban, 2016-ban fejenként több mint fél kilót fogyasztottak belőle az amerikaiak.

Csak a tilápiára vonatkozó vámemelés 426 millió dolláros tételt érint
Fotó: AFP

A Trump-kormányzat július elején 34 milliárd értékű kínai importra vetett ki 25 százalékos vámot, és a következő hetekben további 16 millió dollárnyi áru következik. Az érintett termékeket azonban úgy válogatták össze, hogy minél kevésbé terheljék az amerikai fogyasztókat – az újabb 200 milliárdos tételnél azonban ez már elkerülhetetlen.

A teljes kínai import mintegy felét – köztük fogyasztási javakat is – érintik az új vámok. A költségnövekedést át fogják hárítani a fogyasztókra, ezért a legtöbb amerikai pénztárcája meg fogja ezt érezni

– figyelmeztetett Erin Ennis, az amerikai–kínai üzleti tanács első alelnöke.

Trump tárgyalási módszereinek egyik alapja a fenyegetés, és most alkalmasnak látszik az idő a nyomásgyakorlásra. Az amerikai gazdaság ugyanis erősödik, miközben az európai, a mexikói és a kínai az akadozás jeleit mutatja.

Az amerikai GDP 4,1 százalékkal nőtt a második negyedévben az év első három hónapjához képest, míg az eurózónáé csak 1,4, a kínai pedig 1,8 százalékkal.

Ez szépen hangzik, de elemzők szerint a kiemelkedő amerikai növekedés csak ideiglenes, nagyrészt éppen a vámháború fenyegetésének köszönhető. Közgazdászok 2018-ra 3 százalékot megközelítő, jövőre már csak 2,7 százalékos bővülést várnak, és 53 százalékuk szerint a gazdaság számára a legnagyobb fenyegetés éppen a protekcionista kereskedelempolitika.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.