Az idei első fél évben 13,4 százalékkal bővültek a beruházások az előző év azonos időszakához képest – jelentette a KSH. Ez azt jelenti, hogy januártól júniusig összesen 3113 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg Magyarországon. A pozitív folyamat lendületét mutatja, hogy 2018 első negyedévéhez képest 4,2 százalékos volt a második negyedéves növekedés, 1852 milliárd forint értékű összberuházás történt, ami éves alapon 15,3 százalékos bővülés.
A Pénzügyminisztérium közlése szerint
A beruházások második negyedéves bővülésében nagy szerepet játszott, hogy 15 százalékkal nőttek az építési beruházások éves összehasonlításban. A gépberuházások éves összevetésben 16 százalékkal emelkedtek, a szálláshely-vendéglátás pedig 21 százalékos pluszt hozott. Erős időszakon van túl az építőipar is, amelyben 29 százalékkal nőttek a beruházások.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az adatok kapcsán azt emelte ki, hogy számos beruházás befejezése felfelé módosította a tavalyi eredményeket, ezért a korábban közölt 16,7 százalék helyett 23,3 százalékkal nőtt a beruházások volumene 2017-ben. Szerinte nem lenne meglepő, ha a tavalyi GDP-adatokat is felfelé módosítaná a statisztikai hivatal. A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az államhoz kötődő beruházások meghatározó szerepet játszottak a nemzetgazdaság egészére jellemző növekedésben. Az összberuházások hatoda költségvetési szervekhez köthető, amelyek 44 százalékkal több fejlesztést valósítottak meg az idén az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A következő időszak nagy fejlesztései – mint a 700 milliárdos Egészséges Budapest program vagy a Liget-projekt és a Modern városok program – tovább mélyítik az állami jelenlétet. A versenyszektor szempontjából jó hír, hogy a legalább ötven főt foglalkoztató vállalkozások körében tizedével emelkedtek a beruházások.
Suppan Gergely szerint a következő negyedévek során várható a lakás- és irodaátadási hullám felfutása, vagyis az ágazat továbbra is kiemelkedően teljesíthet. Ellenben az újlakás-építések kedvezményes áfájának várható megszűnése miatt kevesebb építkezés indulhat. A feldolgozóipar felfutása is tartós maradhat, a következő években pedig mintegy 4000 milliárd forintnyi forrás jut közúti és vasúti fejlesztésekre. A mezőgazdaságban néhány százalékos visszaesés látszik, de a jövőben a munkaerőhiány miatt szükséges precíziós gazdálkodásra való áttérés beruházási igénye fűtheti a fejlesztéseket.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.