Várhatóan augusztus 17-én, jövő pénteken dönt Magyarország besorolásáról az egyik legnagyobb hitelminősítő, a Standard & Poor’s, amely jelenleg a befektetésre ajánlott kategóriák alsó szintjét jelentő BBB- (BBB mínusz) osztályzattal tartja nyilván a magyar gazdaságot a felminősítést valószínűsítő pozitív besorolással.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint könnyen elképzelhető, hogy az S&P megadja a jobb osztályzatot.
„Egyrészt azért, mert már egy éve pozitív kilátás szerepel a magyar osztályzat mellett. Még fontosabbak azonban az S&P által figyelt makrogazdasági mutatók.” – fogalmazott a K&H szakembere.
A felminősítés mellett szól az elemző szerint, hogy
Szintén kedvező lehet az S&P-s szakértők szemében, hogy csökken az államadóság, a finanszírozási szerkezet is pozitív irányba változott, mivel a devizaadósság aránya csökkent. Pozitívumként értékelhetik továbbá, hogy beindult a hitelezés is a piacon.
Németh Dávid szerint azonban vannak kedvezőtlen tényezők is:
Negatívumként értékelheti az S&P, hogy az import bővülése meghaladja az exportét. Ez pedig azért jelent kockázatot, mert, ha marad ez a trend, akkor 2 éven belül a folyó fizetési mérleg negatív tartományba kerülhet. Azt is problémásnak tarthatják a hitelminősítő elemzői, hogy a gazdasági növekedés az uniós forrásoknak köszönhetően jóval meghaladja a magyar gazdaság potenciális növekedési szintjét.
Németh Dávid közölte azt is, hogy összességében az esetleges felminősítés kedvező lenne, de nagyon komoly változásokat nem jelentene a mostani helyzethez képest. Ahhoz, hogy nemzetközi szinten komolyabban javuljon a magyar gazdaság megítélése el kellene érni az S&P „A”-s besorolásait, amelyektől még több szintre van a magyar gazdaság.
Magyarország egyébként a régiós versenytársak közül Csehországhoz, Szlovákiához és Lengyelországhoz képest is le van maradva, ezek az országok ugyanis több kategóriával feljebb szerepelnek az S&P nyilvántartásában.
Magyarország már megérett az újabb felminősítésre, amire akár már a jövő héten is sor kerülhet – nyilatkozta Nagy Márton, az MNB alelnöke az MTI-nek hétfőn arra utalva, hogy idén még mind a három kiemelt hitelminősítő intézet felülvizsgálhatja a hazai adósságbesorolást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.