A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint 4,2 százalékkal emelkedhetett a magyar gazdaság teljesítménye az idei második negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest, a 2018-as éves bővülés szintén 4,2 százalék lehet a várakozások szerint.
A Központi Statisztikai Hivatal holnap teszi közzé a friss GDP-növekedési adatokat, ezért megkérdeztük az elemzőket, milyen folyamatok figyelhetők meg a magyar gazdaságban.
A második negyedévben jelentkező bázis- és naptárhatások miatt a nyers GDP-adat a gazdasági folyamatok által magyarázottnál várhatóan magasabb lesz – emelte ki Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője ezt azzal egészítette ki, hogy míg az igazított adatok lassulást, addig a nyers számok valószínűleg gyorsabb növekedést mutatnak majd.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője lapunk kérdésére közölte, hogy
az idei második negyedévben a belső fogyasztás, az építőipar és a szolgáltató ágazatok adhatták a gazdaság húzóerejét.
Varga Zoltán, az Equilor elemzője úgy látja, hogy a belföldi keresletet az intenzív béremelkedés, a korábbi éveknél jóval nagyobb pénzügyi vagyon és a hitelezés támaszthatta alá. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági kutatásvezetője a szolgáltató ágazatok bővülésével egészítette ki a sort.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint az április–júniusi időszakban az ipar csak visszafogottan járulhatott hozzá a gazdasági növekedéshez.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a gazdaság erősségeit a beruházásokkal egészítette ki, míg az exportot semlegesnek ítélte, s hozzátette, hogy a második negyedévben szinte minden téren szerényebb bővülést láthattunk.
Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője a következőre hívta fel a figyelmet:
mind a termelési, mind a felhasználási oldal második negyedévben látott havi adatai arra utalnak, hogy megkezdődhetett a GDP-növekedés lassulása.
Török Zoltán szerint pedig a nettó export és a mezőgazdaság negatívan hathatott a gazdasági növekedésre.
A hazai üzleti ciklus érett szakaszba ért, azaz elfogyott a gazdaság által könnyen felszívható munkaerő, s a gépi kapacitásokat sem lehet már jobban kihasználni, így hatékonyságnövelő beruházások nélkül a gazdasági növekedés lassulhat a következő években – hangsúlyozta Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.