Sikerrel támasztotta meg a kínai jegybank (PBOC) a jüan árfolyamát: az úgynevezett anticiklikus faktor visszaállítása óta több mint egy százalékkal erősítette a dollárral szembeni jegyzést. A PBOC pénteken közölte, hogy augusztus folyamán visszatértek a korábban már alkalmazott faktor használatára.
Kedden a jegybank immár 0,7 százalékkal a 6,8-es keresztárfolyamra csökkentette a belföldi jüan dollárral szembeni jegyzését hétfőhöz képest.
A piaci árfolyam egy meghatározott sávban követi a középárfolyamot, tegnap már e szinten állt a piaci kurzus is, így az említett lépés csak megerősítette a jüan drágulását.
A kínai devizarendszer kétszintű, a belföldi (onshore) jüan árfolyamát az anticiklikus faktor bevezetésével a jegybank, míg a külföldi (offshore) jüan jegyzését a piac alakítja. Ez utóbbi azonban trendszerűen követi az előbbit, átlagosan egy 3 százalékos sávban mozog a belföldihez képest. A jegybank a lépéssel egyrészt sikeresen stabilizálta az április óta közel 10 százalékot gyengülő árfolyamot, másrészt tudatta a piaccal: nem vet be fegyverként árfolyamgyengítést az Egyesült Államokkal vívott kereskedelmi háborúban. Donald Trump amerikai elnök többször vádolta Pekinget, hogy szándékosan gyengíti devizájának az árfolyamát, így segítve az exportot, a kínai döntés tehát akár egy, az amerikaiak felé irányuló gesztusként is értelmezhető.
Tény azonban, hogy a növekvő lakossági fogyasztás miatt egyre bővül az import is:
a behozatal havi összege 2016 eleje óta több mint másfélszeresére nőtt, a gyengülő jüan pedig a belföldi fogyasztást drágítja meg.
A jegybank másik problémája a devizagyengüléssel, hogy számottevő tőkekivonást katalizálhat a kínai piacról, ami csapás lehetne a piacait a külföldiek felé épp megnyitó országnak. A jüan már így is az elmúlt hónapok legrosszabbul teljesítő ázsiai devizája volt.
A devizapiaci szakértők szerint a jegybank célja csupán az árfolyam stabilizálása, nem pedig a gyengülő trend megfordítása. A Commerzbank jelentése szerint a PBOC nem akar a mostaninál jóval erősebb jüant, annak nincs sem gazdasági, sem kereskedelmi előnye.
A jegybank tavaly májusban vetette be az anticiklikus faktort, hogy elejét vegye a deviza további gyengülésének. Az idén januárig hatályban lévő intézkedéssel mindennap meghatározták a középárfolyamot, amihez képest egy adott sávon kívül nem lehet kereskedni, ám a középárfolyam kiszámolására használt módszert nem hozták nyilvánosságra. Az intézkedés következtében a jüan több mint 5 százalékot erősödött fél év alatt a dollárral szemben. | VG
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.