Nem értek el egyértelmű haladást Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin elnök szombati találkozóján, amelyen Ukrajna és Szíria mellett az Északi Áramlat 2. gázvezetékről tárgyaltak. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint nem is volt cél új megállapodás, csupán „egyeztetni akarták az óráikat” a két politikus legutóbbi, májusi megbeszélése után.
Merkel a közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az Északi Áramlattól függetlenül meg kell őrizni Ukrajna tranzitországszerepét az Európába irányuló orosz gázexportban. Putyin szerint ez lehetséges, ha megfelel a gazdaságossági feltételeknek, mert a gázvezeték politikai vonatkozásokat nélkülöző, „kizárólag gazdasági jellegű” projekt. Az ügyben egyébként már meg is kezdődtek a tárgyalások Moszkva, Kijev és Brüsszel részvételével.
Ukrajna attól tart, hogy elesik a tranzitbevételektől, amelyek költségvetési bevételeinek jelentős részét adják. Az Egyesült Államok is ellenzi az orosz földgázt Ukrajna megkerülésével, a Balti-tenger alatt Németországba szállító, 1200 kilométer hosszú Északi Áramlat 2. vezetéket
– emlékeztetett a Reuters. Washington szerint ez csak tovább növeli Németország energiafüggését Moszkvától. Donald Trump elnök a G7-ek júliusi csúcstalálkozóján egyenesen azt állította, hogy az oroszok totálisan a markukban tartják Németországot, ami a NATO számára is rossz.
A vezeték megítélése még Németországon belül is ellentmondásos. Berlin 55 milliárd köbméter gázt, a szükségleteinek 70 százalékát importálja Oroszországból, és ez a mennyiség megduplázódik az új vezetékkel.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.