Az 1999-es NATO-bombázás és az azt megelőző embargós időszak után Szerbia gazdasága 2001–07 között gyors ütemben bővült. A legjobb eredményt 2004-ben mérték, amikor a GDP növekedése 8,2 százalékos volt, 2007-ben pedig 7,1. 2005-ben 6 százalék, 2006-ban 5,6, de még a krízis kitörésének évében, 2008-ban is 5,6 százalékos volt a bővülés üteme.
A lakosság és a kormány is elbizakodottá vált ebben az időszakban.
Egyre többen vettek fel hiteleket, mivel a bérek évi mintegy 10 százalékkal nőttek, s mindenki úgy tekintett a jövőbe, hogy a javulás mértéke is tovább fokozódik majd.
2008 őszén a kormány tagjai többször is azt nyilatkozták, hogy Szerbiát az Amerikából kiinduló gondok nem érinthetik.
Ahogyan a térség más országait, úgy déli szomszédunkat is elérték azonban a gazdasági válság továbbgyűrűző hullámai, de kellett néhány hónap, mire érezni lehetett igazi hatásukat. A foglalkoztatottak számának 5,6 százalékos csökkenését először 2019-ben, az áprilisi adatokból lehetett látni. Ugyanezen év végéig pedig a GDP 4 százalékkal maradt el az előző évitől. 2008-ban az államadósság GDP-arányosan mindössze 25 százalékot tett ki, majd ez az arány is fokozatosan emelkedett, és 2016-ban elérte a 75,5 százalékot. Ám az utóbbi két esztendőben ismét csökkenő tendenciát mutat, mára sikerült 60 százalék alá szorítani.
Az említett két évben az ország gazdasága kilábalt a recesszióból, 2016-ban 2,8 százalékkal bővült az össztermék, 2017-ben pedig 1,9 százalékkal.
A tavalyi értéket 3 százalék felettire tervezték, de mivel a mezőgazdaság részaránya még mindig viszonylag nagy, a kedvezőtlen időjárás, az aszály közbeszólt.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már 2008-ban, az év vége előtt 518 millió dolláros készenléti hitelről állapodott meg Szerbiával, hogy az ország leküzdje a globális pénzügyi válság hatásait. Ezután egy 3 milliárdos, majd egy 1,2 milliárdos készenléti hitelmegállapodást is aláírtak. Utóbbi idén év elején járt le, s Szerbia a pénzt nem használta fel, az IMF megítélése szerint pedig sikeresen hajtotta végre az általa ajánlott reformokat, megszorító intézkedéseket.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.