Mintegy 70 millió forintot költöttek tavaly munkahelyteremtésre a Foglalkoztatási Alap decentralizált alaprészéből. Ennek köszönhetően 5,3 ezren tudtak elhelyezkedni, 44 százalékkal kevesebben, mint 2016-ban.
Ezt a támogatási formát leginkább Csongrád megyében alkalmazták, de ott is kevesebb mint ezer dolgozó esetében. Győr-Moson-Sopron megyében nőtt a résztvevők száma, más megyékben esett, Nógrádban például 97, Zala megyében 84 százalékkal – derül ki a Pénzügyminisztérium adataiból.
A munkahelyek megőrzésére 1,885 milliárd forint jutott. Az így fenntartott munkahelyeken 3,4 ezer dolgozót foglalkoztattak tavaly, ez a 2016-os szám 74 százaléka. Veszprém és Hajdú-Bihar megyében gyakrabban, Nógrád és Heves megyében nemigen fordultak ehhez a foglalkoztatáspolitikai eszközhöz.
A legnagyobb létszámnövekedés – több mint 50 százalékos – Fejér és Zala megyében volt, míg Hevesben több mint 90 százalékos volt a csökkenés.
Tavaly több mint 1900 dolgozó mobilitását támogatták, összesen 22 millió forinttal. A helyközi utazás költségtérítése jellemzően bér jellegű támogatás, de a munkaadók költsége a csoportos személyszállítással is csökkenthető, ha az alkalmazottakat távolabbról szállítják a munkavégzés helyére. A 2012-ben indult lakhatási támogatás az álláskeresők országon belüli költözését támogatja.
A felsorolt aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök szerepe csökken a támogatási rendszerben. A csoportos személyszállításban érintettek száma például évek óta minimális, 2016-ban csupán 46, 2017-ben pedig 68 emberre vonatkozott, és csak Tolna megyében alkalmazták ezt az eszközt. Tavaly 235 dolgozó helyközi utazását támogatták, 2016-ban még 280-ét. Lakhatási támogatást 1680 személy kapott, 40 százalékkal kevesebb, mint 2016-ban.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.